Produkty oznaczone tagiem "trądzik"

TRĄDZIK, TRĄDZIK POSPOLITY, TRĄDZIK MŁODZIEŃCZY, TRĄDZIK HORMONALNY, TRĄDZIK DOROSŁYCH

Trądzik jest jedną z najstarszych, a zarazem najczęściej występujących chorób skóry. Cierpieli na niego już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie, dziś dotyka on prawie 100% populacji, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, w różnym wieku.

Trądzik jest chorobą przewlekłą, na której rozwój i przebieg ma wpływ wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Jako przyczyny trądziku najczęściej podawane są uwarunkowania genetyczne, nadmierne wydzielanie sebum, aktywność hormonów, czy obecność bakterii. Rzadziej na rozwój trądziku mają wpływ czynniki immunologiczne.

Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy trądziku to łojotok obszarów ciała bogatych w gruczoły łojowe (przede wszystkim środkowa część twarzy, klatka piersiowa i plecy), zaskórniki, krostki zapalne (potocznie: wypryski, pryszcze), grudki i blizny.

TRĄDZIK RODZAJE

Trądzik zaskórnikowy (trądzik młodzieńczy) to najczęściej występująca odmiana choroby, jednocześnie jedna z łagodniejszych. Charakteryzuje się nadmiernym wydzielanie łoju i występowaniem w okolicach nosa, czoła i brody licznych zaskórników, otwartych i zamkniętych. Trądzik młodzieńczy, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się w okresie dojrzewania i zazwyczaj znika po kilku latach.

Trądzik krostkowy i trądzik grudkowo-krostkowy to odmiany trądziku młodzieńczego o ostrzejszym przebiegu. Charakteryzują się występowaniem na skórze bolesnych krost, guzków i grudek, mogą się one przekształcać w wypryski ropne, którym towarzyszy stan zapalny. Po zagojeniu zmian na skórze mogą pozostać, trudne do usunięcia, blizny i przebarwienia.

Inne, pierwotne odmiany trądziku to: trądzik ropowiczy, trądzik skupiony, trądzik bliznowaty (bliznowcowy) i piorunujący.

Wyróżnia się również tzw. trądzik wywołany, którego przyczyną jest najczęściej znany, czynnik zewnętrzny. Rodzajem trądziku wywołanego jest np. trądzik kosmetyczny, czy polekowy.

TRĄDZIK LECZENIE

Leczenie trądziku uzależnione jest od jego odmiany i nasilenia objawów. Skuteczne leczenie trądziku powinno ograniczyć nadprodukcję łoju i nadmierne rogowacenie skóry oraz zahamować rozwój bakterii Propionibacterium acnes. P. acnes są częścią prawidłowej flory twarzy i nie są szkodliwe dla skóry zdrowej, jednak w przypadku cery trądzikowej ulegają namnożeniu i zaostrzeniu objawów choroby.

Walczyć z trądzikiem można dwojako, łagodniejsze postacie leczy się miejscowo, natomiast cięższe wymagają leczenia ogólnego (antybiotykoterapia, terapia hormonalna, izotretinoina).

Do leczenia miejscowego trądziku najczęściej stosuje się antybiotyki, nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy oraz pochodne witaminy A (retinoidy).

PIELĘGNACJA CERY TRĄDZIKOWEJ

Uzupełnieniem terapii lekami powinna być systematyczna i dobrana do potrzeb skóry pielęgnacja oparta o kosmetyki dedykowane skórze tłustej i trądzikowej. Jeśli skóra reaguje nadmiernym przesuszeniem, podrażnieniem i łuszczeniem, powinniśmy je zastąpić łagodniejszymi preparatami o działaniu nawilżającym i łagodzącym.

Do najskuteczniejszych składników, pochodzenia naturalnego, stosowanych w preparatach na trądzik należą: cynk, czarne błoto, siarka, fiołek trójbarwny, olejek z drzewa herbacianego i in.

Uzupełnieniem pielęgnacji domowej powinny być zabiegi kosmetyczne lub dermatologiczne, takie jak oczyszczanie manualne, mikrodermabrazja, peeling chemiczny, czy laserowe leczenie trądziku.

Żródło: Janda, K.,  Chwiłkowska, M. Trądzik pospolity  - etiologia, klasyfikacja, leczenie. W: Roczniki  Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 2014, 60, 2.

Produkty powiązane z trądzik

Balneokosmetyki Biosiarczkowa kąpiel mineralna

• Płyn do kąpieli z leczniczą wodą siarczkową (50%) na problemy skórne i układu ruchowego • 500 ml

Balneokosmetyki Biosiarczkowe mydło mineralne w płynie

• EKO formuła - bez parabenów, silikonów, olejów mineralnych, ftalanów i sztucznych barwników • 250 ml

Balneokosmetyki Biosiarczkowy krem do cery z niedoskonałościami

• Krem do skóry trądzikowej i tłustej – normalizuje skórę i ogranicza powstawanie zmian zapalnych • 50 ml

Balneokosmetyki Biosiarczkowy żel głęboko oczyszczający

• Preparat 2 w 1 – dokładnie oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i makijażu oraz delikatnie złuszcza obumarły naskórek • 200 ml

Cannaderm Aknea krem przeciwtrądzikowy

• Lekki preparat do skóry z aktywnym trądzikiem, zanieczyszczonej i podrażnionej • 75 g

Cannaderm Natura Mydło nawilżające z pH 5,5

• Preparat do codziennego mycia każdego typu skóry, również wrażliwej i trądzikowej • 100g

Cannaderm Natura SPA Mydło z torfem

• Peelingujące mydło z torfem i olejem konopnym • 80 g

Lynia Tonik żelowy - kwas migdałowy 5% i glukonolakton 4%

• Delikatnie złuszczający tonik dla skóry wymagającej wygładzenia i rozświetlenia • 150 ml

Nowa Kosmetyka "Nie"zwykłe szare mydło

• Uniwersalny preparat myjący na bazie oleju słonecznikowego i mydła z dodatkiem olejku herbacianego • 100 g
20,00 zł 16,00 zł