Zamów do 12:00, odbierz jutro

Superkomórki

Zapewne wiele z Was zauważyło, że od niedawna w naszym sklepie goszczą 3 nowe linie kosmetyków RYOR. Produkty te wybierałam pod kątem ich przeznaczenia, ale także atrakcyjności składników aktywnych. Dziś chciałabym krótko przedstawić Wam jeden z ciekawszych produktów RYOR, mianowicie Krem z kwasem hialuronowym i komórkami macierzystymi.

Komórki macierzyste nie są w kosmetologii nowością, ale dopiero stosunkowo niedawno producenci zaczęli na większą skalę korzystać z ich potencjału pielęgnacyjnego. Czym zatem są i co dobrego robią dla naszej skóry?

Komórki macierzyste to wyjątkowy rodzaj komórek występujących w organizmach żywych, posiadających zdolność przekształcania się w dowolne typy tkanek. Komórki macierzyste dzielą się na totipotencjalne (embrionalne) i multipotencjalne (dorosłe). Pierwsze mogą utworzyć cały organizm, natomiast drugie ulegają podziałom w różne typy komórek w obrębie jednej tkanki. Pod względem kosmetycznym istotniejsze są komórki multipotencjalne, które biorą udział w procesie odnowy skóry. RYOR - Krem z komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste stanowią 2-7% wszystkich żywych komórek znajdujących się w warstwie rozrodczej naskórka. Wraz z naturalnym procesem starzenia się organizmu liczba komórek macierzystych w skórze maleje, co zaburza cykl jej odnowy i regeneracji. W konsekwencji symptomy starzenia są szybciej widoczne, a skóra staje się bardziej skłonna do podrażnień, oparzeń słonecznych i łatwiej ulega destrukcyjnym wpływom czynników środowiskowych. By zapobiegać utracie elastyczności, szybszemu rogowaceniu, czy zmianom kolorytu skóry, w preparatach kosmetycznych zaczęto stosować roślinne komórki macierzyste. (Stosowanie komórek ludzkich jest surowo zabronione.) Bogate w metabolity, substancje odżywcze, a przede wszystkim w czynniki epigenetyczne, które mają zdolność oddziaływania na komórki macierzyste ludzkiej skóry, pobudzają ich słabnącą z wiekiem aktywność, opóźniając tym samym powstawanie widocznych oznak starzenia.

Komórki macierzyste pozyskuje się z pąków, końcowej części korzeni i z tkanki zgrubiałej roślin leczniczych lub roślin posiadających wyjątkowe właściwości adaptacyjne – rosnących w bardzo trudnych warunkach klimatycznych. Do najczęściej wykorzystywanych w kosmetologii należą komórki macierzyste z drzew - jabłoni, lilaka pospolitego, roślin alpejskich - różanecznika i szarotki alpejskiej, czy roślin morskich - mikołajka nadmorskiego i kopru morskiego.

W Kremie z kwasem hialuronowym i komórkami macierzystymi marki RYOR zastosowano komórki macierzyste kopru morskiego – w nomenklaturze INCI - Crithmum Maritimum Callus Culture Filtrate, nazwa w j. ang. - Cellulosomes® Crithmum Maritimum ST. Wykazują one właściwości rozjaśniające i gojące skórę, ponadto hamują melanogenezę (powstawanie przebarwień), regulują procesy zapalne w skórze oraz zwiększają odnowę komórkową, syntezę kolagenu, proteoglikanów i glikozoaminoglikanów. Zastosowane w kosmetykach wygładzają i rozświetlają skórę, sprawiając, że jej koloryt jest bardziej ujednolicony. Cellulosomes® występuje w formie sproszkowanej (100% składnika aktywnego), nie zawiera rozpuszczalników, ani konserwantów, spełniając wymogi ekologicznych certyfikatów ECOCERT i COSMOS.

Oprócz komórek macierzystych kopru włoskiego w preparacie z linii RYOR Marine Algae znajdziemy bogaty w witaminy olej z awokado, odżywczy olej jojoba, nawilżający kwas hialuronowy, witaminę E oraz przeciwstarzeniowy ekstrakt z planktonu morskiego.

Superkomórki

Źródła:

  1. Molski M.: Nowoczesna kosmetologia. PWN, Warszawa, 2014.
  2. Cabines Polska, luty-marzec 2015, nr 68.
  3. http://www.ulprospector.com/en/na/PersonalCare/Detail/1432/375271/Cellulosomes-Crithmum-Maritimum-ST

Zdjęcia:

  1. www.ryor.cz
  2. Wikimedia Commons
Pozostaw komentarz