Zamów do 12:00, odbierz jutro

Regenerujące oleje - część I

DOBRY CZAS NA ZMIANĘ

Początek jesiennej słoty to dobry moment by pomyśleć o zmianie pielęgnacji. Zimny, przenikliwy wiatr i duże różnice temperatur to bardzo niekorzystne czynniki dla naszej skóry. Nie dostosowując pielęgnacji do pory roku zwiększamy wrażliwość skóry i inicjujemy problemy, których łatwo da się uniknąć. Jak to zrobić? Wystarczy zaopatrzyć się w bogatsze, tzn. tłustsze kremy zarówno na dzień, jak i na noc, używać łagodnych preparatów myjących, czy regularnie stosować maseczki odżywcze i regenerujące. Jeśli wydaje się Wam, że to nudny zestaw, to zapraszam do dalszej lektury. Mam dla Was kosmetyki, które nie tylko pięknie pachną, ale także relaksują skórę i zmysły, a co najważniejsze działają !Oleje pochodzące z roślin

OLEJE ROŚLINNE JAKO SUROWCE KOSMETYCZNE

Oleje roślinne w pielęgnacji nie są nowością na rynku kosmetycznym, ale obecnie przeżywamy prawdziwy boom na różnego typu oleje. Arganowy, makadamia, kokosowy, migdałowy, z pestek malin, granatu, opuncji figowej, ogórecznika…, ich lista jest naprawdę imponująca. Ze świecą szukać jednak dostępnych na polskim rynku mieszanek olejów roślinnych, które dobrane są do typu cery, a gdy zechcemy dodać do tego jeszcze lecznicze olejki eteryczne , zakres wyników w wyszukiwarce będzie naprawdę mizerny. Nasza Nobilis Tilia jest jedną z nielicznych firm kosmetycznych, która posiada w swojej ofercie produkty będące kompozycją wyłącznie olejów roślinnych, witamin i olejków eterycznych.

Wyjaśnijmy sobie na początek czym są oleje roślinne, jakie związki chemiczne je budują i jakie są ich ogólne właściwości.

Oleje to tłuszcze roślinne, które pod względem chemicznym są triglicerydami wyższych kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych. Charakter fizykochemiczny olejów, np. stan płynności oraz właściwości biologiczne, zależą od procentowego udziału poszczególnych kwasów w cząsteczce tłuszczu. Niektóre nienasycone kwasy tłuszczowe , jak kwas: oleinowy, linolowy, linolenowy, arachidonowy są nam niezbędnie potrzebne do metabolizmu tłuszczów. Ich niedobory w pożywieniu skutkują poważnymi chorobami, np. układu sercowo-naczyniowego. Ponadto dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe przyczynia się do przedwczesnego starzenia się organizmu. Istotna rola jaką kwasy te odgrywają w ciele człowieka sprawiła, że nazywa się je Niezbędnymi Nienasyconymi Kwasami Tłuszczowymi (NNKT), ang. EPA – essentiale polyunsaturated acids ).

NNKT wykazują również korzystny wpływ na skórę , dlatego oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe są często wykorzystywane przy produkcji kosmetyków. W kosmetyce oleje roślinne są stosowane ze względu na ich właściwości biologiczne i farmakologiczne, bądź stają się bazą dla transportu substancji czynnych, rozpuszczonych lub rozproszonych w emulsjach olejowo-wodnych.

NAJCENNIEJSZE NNKT

Parametrem, który określa przydatność olejów w przemyśle kosmetycznym jest zawartość jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie omega-3, omega-6 i omega-9, które zaliczane są do NNKT. Wśród NNKT występujących w olejach roślinnych do najcenniejszych pod względem kosmetycznym należą: kwas oleinowy (oleic acid, omega-9), kwas linolowy (LA – linoleic acid, omega-6), kwas linolenowy (linolenic acid, omega-3), w tym kwas γ–linolenowy (GLA) i α–linolenowy (ALA).

Wpływ Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych na skórę:

chronią ją przed transepidermalną utratą wody – poprawiają jej nawilżenie

biorą udział w produkcji sebum

przyspieszają regenerację uszkodzonej bariery naskórka

łagodzą stany zapalne

harmonizują metabolizm skórny

posiadają właściwości przeciwalergiczne

Źródła: Molski M.: Nowoczesna kosmetologia. PWN, Warszawa, 2014; Lamer-Zarawska E., Chwała C., Gwardys A.: Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zdjęcia: http://www.popsugar.com/fitness/Skinny-Vegetable-Oil-75304; http://www.amargan.co.uk/category/story/; http://nobilis.cz/

Pozostaw komentarz