Zamów do 12:00, odbierz jutro
Olejek „Świętojański”

Olejek „Świętojański”

Jak się pewnie domyślacie, nawiążemy do jednego z produktów z naszego sklepu, do Bio olejku do masażu i pielęgnacji ciała, któremu daliśmy przydomek   Świętojański    Oryginalna nazwa produktu to, tłumacząc dosłownie, (Olejek) dziewięciu kwiatów. Sami przyznacie, że z niczym konkretnym się Wam nie kojarzy… No chyba, że jesteście fanami legend i starodawnych tradycji;)

 

Czeska nazwa olejku pochodzi od zwyczajowo zbieranych w Noc Świętojańską ziół i kwiatów, z których pleciono wianki i puszczano z nurtem rzek.

Wigilia św. Jana, nazywana Nocą Świętojańską, obchodzona jest z 23 na 24 czerwca i była próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów wiążących się z letnim przesileniem słońca. Odprawiane tej nocy, w prawie całej Europie, rytuały nieznacznie się od siebie różniły, jednak najczęściej było to: palenie ognia i skoki przez ognisko, palenie kukły, wieńczenie zielem oraz puszczanie wianków po wodzie.

Ważnym elementem tej nocy była miłosna magia i czary. Wierzono w siłę i moc dziewięciu kwiatów/ziół, które zbierały dziewczęta pragnące odnaleźć miłość. Musiało to być dokładnie dziewięć kwiatów nazbieranych na dziewięciu różnych miejscach. Układało się z nich bukiet, bądź plotło wieniec, zachowując przy tym absolutną ciszę, ponieważ jakiekolwiek wypowiedziane słowo mogło zniszczyć czarodziejską moc świętojańskich ziół. Wierzono, że pomagała ona nie tylko odnaleźć miłość, ale mogła również przyspieszyć ślub, wyjawić przyszłe bogactwo, rozkochać kogoś, czy uchronić przed klątwą.

Źródła podające jakie konkretnie miały to być rośliny najczęściej wymieniają: bazylię, bylicę, lepiężnik, dziewannę, oregano, rumianek, bławatek, babkę lancetowatą, paproć, firletkę, majeranek, miętę, melisę, krwawnik, dziurawiec i in.

Dziś z dawnych wierzeń nie pozostało wiele, nikt już tym sposobem nie szuka miłości, ani bogactwa, niemniej jednak nadal wierzymy w leczniczą moc ziół. Ich właściwości, potwierdzone naukowo, wykorzystywane są w produktach naturalnych, w olejach, maściach i balsamach. Przykładem są kosmetyki firmy Saloos, w których oprócz olejów i maseł roślinnych, znajdziemy całe bogactwo ekstraktów z ziół i kwiatów. Bio olejek do masażu i pielęgnacji ciała „Świętojański” jest właśnie jednym z takich produktów.

Jakie zioła w sobie kryje i jakie korzyści płyną z jego stosowania, dowiecie się odwiedzając w sklepie zakładkę https://ecostory.pl/oleje-do-masazu

Źródła:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Svatoj%C3%A1nsk%C3%A1_noc

http://www.hobbys.cz/dum-a-byt/svatojanske-kviti-na-kouzla-cary-ale-i-k-obycejnemu-leceni/

Pozostaw komentarz