Infekcja skóry nużeńcem jest jedną z przyczyn rozwoju trądziku różowatego. Nużeniec nie jest dla nas groźny, jednak nie leczony, może dać poważne objawy na skórze twarzy i w obrębie oczu.
1. Czym jest nużeniec?
Nużeniec to pasożyt z grupy roztoczy i może wywołać chorobę skóry zwaną nużycą. Jest to mały, owalny stawonóg o wielkości około 0,2-0,3 mm, którego obecność potwierdza się badaniem pod mikroskopem. Nużeniec żyje w gruczołach łojowych, głównie na twarzy – w okolicy nosa, mieszków włosowych brwi i rzęs i żywi się martwym naskórkiem i łojem.
2. Objawy nużycy
Większość osób dorosłych jest nosicielami nużeńca i może być tego nieświadoma przez całe życie, ponieważ zazwyczaj nie daje on żadnych objawów. Problem pojawia się, gdy nasz układ odpornościowy osłabia się w wyniku chorób, stresu i wraz z wiekiem. Po 35. roku życia proces rogowacenia naskórka znacznie spowalnia, co oznacza że martwy naskórek wolniej się złuszcza, jest go więcej i stanowi dobrą pożywkę do namnażania się nużeńcy. Nieodpowiednia pielęgnacja oczyszczająca skóry może przyczynić się do pojawienia się objawów nużycy.
- swędzenie skóry w wybranych miejscach
- grudki i krostki na rumieniu
- zaczerwienienie, pieczenie i łuszczenie się skóry
- suche, piekące oczy
- częste stany zapalne powiek
3. Badanie w kierunku nużeńca
Nużyca bardzo często jest źle diagnozowana i mylona z innymi schorzeniami, dlatego niezbędne jest wykonanie odpowiedniego badania by potwierdzić obecność nużeńca na naszej skórze. Badanie polega na pobraniu zeskorobin skórnych i sebum ze skóry twarzy lub jeśli mamy problem w obrębie oczu, to jako materiał pobiera się kilka rzęs. Wynik powinniśmy poznać od razu (lekarz/kosmetolog sprawdza obecność nużeńców pod mikroskopem), ponieważ poza ciałem żywiciela pasożyt szybko umiera.
4. Leczenie i pielęgnacja skóry z nużeńcem
Wynik pozytywny na obecność nużeńca i towarzyszące temu objawy skórne są podstawą do rozpoczęcia leczenia dermatologicznego. Polega ono na stosowaniu preparatów zewnętrznych z metronidazolem, permetryną, czy iwermektyną.
Oprócz wdrożenia odpowiedniego leczenia, bardzo ważna w walce z nużeńcem jest codzienna pielęgnacja skóry. Pielęgnacja skóry z nużycą polega na:
- dokładnym myciu skóry rano i wieczorem delikatną emulsją lub żele
- stosowaniu minimalnej liczby kosmetyków oraz wykonywanie 1x w w tygodniu delikatnego peelingu
- używanie codziennie lub jeśli objawy są łagodniejsze 2-3x w tygodniu toniku i nakładaniu go przy pomocy płatka kosmetycznego – delikatne przecieranie skóry wacikiem pomaga usunąć z jej powierzchni metabolity (martwe nużeńce i ich odchody), które dodatkowo obciążają naskórek
- oczy powinniśmy myć produktem oczyszczającym i dokładnie go spłukać – nie należy trzeć ich wacikiem.
Składniki kosmetyków pomocne w walce z nużeńcem:
- wrotycz dalmatyński
- olejek herbaciany i geraniowy
- kwas migdałowy i traneksamowy
- pantotenian wapnia.