Mocznik jest naturalnym produktem przemian chemicznych zachodzących w naszym organizmie, powstaje głównie w wątrobie i jest wydzielany z potem przez skórę oraz z moczem. Mocznik jest składnikiem NMF- naturalnego czynnika nawilżającego – mieszaniny wielu substancji, która odpowiada za prawidłowy stopień nawilżenia skóry. „Dobrze nawilżona skóra jest elastyczna, wygląda młodo, a zmiękczona warstwa komórek rogowych naskórka ułatwia przenikanie substancji aktywnych.” Mocznik jest właśnie jedną z najskuteczniejszych substancji kosmetycznych o działaniu nawilżającym.
Mocznik w kremach stosuje się już od 1943 r., a jego działanie nie ogranicza się tylko do właściwości nawilżających. W zależności od zastosowanego stężenia, mocznik może zmiękczyć naskórek lub wywołać silne złuszczanie. W niższych stężeniach, do 10% działa silnie nawilżająco poprzez przyciąganie cząsteczek wody i zatrzymywanie ich w skórze. W wyższych, powyżej 10%, mocznik zmiękcza skórę i zwiększa jej przepuszczalność, umożliwiając wnikanie w głąb skóry innych substancji aktywnych. Zwiększając jego zawartość do 30%-50% uzyskuje się rozerwanie wiązań wodorowych keratyny i efekt intensywnego złuszczania naskórka.
Oprócz wymienionych właściwości nawilżających i złuszczających, mocznik działa również przeciwbakteryjnie, przeciwświądowo i przeciwzapalnie, co wykorzystywane jest m.in. w preparatach do skóry trądzikowej.
Kosmetyki z mocznikiem są obecne w prawie każdej kategorii pielęgnacyjnej, znajdziemy go w produktach do twarzy, rąk, stóp, do włosów, a nawet do higieny jamy ustnej.
Z dobroczynnych właściwości mocznika może skorzystać każdy typ skóry, w szczególności zaś skóra sucha, przesuszona, bądź odwodniona oraz skóry z problemami nadmiernego i nieprawidłowego rogowacenia (łuszczyca, egzema).
Źródła:
1. CHEMIK 2014, 68, 2, 91–96
2. https://biotechnologia.pl