Zamów do 12:00, odbierz jutro

Maskne, trądzik wywołany noszeniem maseczki ochronnej

Czy zauważyłaś w ostatnim czasie pogorszenie się stanu Twojej skóry w obrębie twarzy? Borykasz się z krostkami, zaskórnikami i podrażnieniem w okolicach ust, brody, żuchwy, czy na policzkach? Może, jak wiele osób w ostatnich miesiącach, dotknął Cię problem maskne, czyli trądziku wywołanego przez długotrwałe noszenie maseczki.

Z tego artykułu dowiesz się jak powstaje nowy rodzaj trądziku, do czego może prowadzić długotrwałe noszenie maseczki i co robić by tego uniknąć. Jako bonus zdradzimy 3 triki, które pomogą Ci jeszcze skuteczniej zapobiegać nawrotom maskne.

1. Maskne – co to znaczy?

Maskne (z ang. mask – maseczka + acne – trądzik) to rodzaj acne mechanica – trądziku mechanicznego spowodowanego długotrwałym noszeniem sprzętu ochronnego, np. w obrębie twarzy.

Tego typu fizyczna ochrona ust i nosa +

pocieranie skóry (maseczka ściśle przylegająca do twarzy),

brak cyrkulacji powietrza pomiędzy skórą a środowiskiem zewnętrznym,

ciepło wydychane przez nasze usta jest zatrzymywane przez materiał tworzący maskę,

sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów chorobotwórczych i bakterii beztlenowych. W połączeniu z kilkugodzinnym noszeniem maski, a przy tym (nieodzownym) oddychaniem i mówieniem to niestety „recepta” na pogorszenie się stanu skóry.

Swoisty mikroklimat, który tworzy się pod maską, prowadzi do zaburzenie prawidłowego funkcjonowania płaszcza hydro-lipidowego skóry oraz wspierającego go mikrobiomu (mikroorganizmów bytujących naturalnie na naszej skórze). W efekcie, u wielu osób, może dojść do rozwoju lub zaostrzenia problemów i chorób skórnych, jak trądzik, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, czy trądzik różowaty.

2. Jak pielęgnować skórę by uniknąć maskne i innych dolegliwości skórnych?

Jest kilka, prostych zasad, których powinniśmy przestrzegać, aby zapobiec pojawieniu się na naszej skórze trądziku.

  • Regularnie zmieniaj maskę, 1 maseczka jednorazowa = 1 dzień to jest max.! Używasz masek wielorazowych? Podobnie! I pamiętaj by prać je w temperaturze min. 60 stopni C, a po wyschnięciu wyprasuj je na 3***
  • Nie dotykaj skóry, jeśli wcześniej dokładnie nie umyłaś rąk żelem/mydłem antybakteryjnym, najlepiej pod bieżącą wodą.
  • Ogranicz makijaż do minimum, a pod maską nie stosuj go wcale. Podkład, korektor, czy puder – to dodatkowa warstwa dzięki której bakterie będą się czuły jeszcze lepiej na Twojej skórze.
  • Ogranicz liczbę stosowanych kosmetyków do minimum, tak, również tych pielęgnacyjnych. Jeśli spędzasz w masce ochronnej kilka godzin dziennie, to nie jest to najlepszy czas na intensywne kuracje kwasami, retinoidami itp. Skóra potrzebuje w tym momencie delikatnej i kojącej pielęgnacji opartej na skutecznym oczyszczaniu i intensywnym nawilżaniu.
  • Jeśli dokuczają Ci zaskórniki i krosty stosuj regularnie preparaty z kwasami owocowymi, jednak nie sięgaj po wysokie stężenia. Pogromca zaskórników - kwas salicylowy jest stosowany w kosmetykach najczęściej w stężeniu 2%, co w zupełności wystarczy by oczyścić i zwęzić zaczopowane pory. Natomiast w przypadku kwasów AHA i PHA stężenia do 10% pomogą podsuszyć zmiany trądzikowe i uspokoić skórę. Prewencja w tym wypadku jest najważniejsza!
  • Dbaj o nawilżenie skóry, to przyspieszy gojenie podrażnień oraz wzmocni jej barierę ochronną. W tym momencie świetnie sprawdzą się kosmetyki z konopią siewną, która znana jest z właściwości przeciwzapalnych i regenerujących. My szczególnie polecamy produkty marki Cannaderm, zawierają one wysokie stężenia oleju i ekstraktu konopnego, a przy tym mają bardzo naturalne składy.

*Podrażnienie skóry wywołane przez maseczkę – co robić?

Nie u każdego z nas po wielogodzinnym noszeniu maseczki pojawi się na skórze trądzik. U osób z cerą suchą i skłonną do odwodnienia może być wręcz odwrotnie. Skóra zareaguje silnym podrażnieniem, zaczerwienieniem i pieczeniem. Co wtedy? Jak powyżej, oczywiście z pominięciem wszelkich specyfików o działaniu przeciwtrądzikowym. Ultradelikatne oczyszczanie i okluzja, tyle i aż tyle. Zaogniona, sucha skóra potrzebuje minimum kosmetyków.

Jeśli suchość i podrażnienie skóry to Twój przypadek, zerknij do tagu #egzema, znajdziesz tam parę preparatów, które mogą pomóc.

3. Jaką maseczkę wybrać by nie pogarszać stanu skóry?

Wygląda na to, że maseczki jeszcze trochę z nami zostaną, dlatego warto poświęcić chwilę uwagi temu, co codziennie zakładamy na twarz.

  • Wybierz maskę z naturalnego materiału, np. bawełny, najlepiej niebarwionej. Barwniki mogą podrażniać skórę, wywołując świąd, stan zapalny, a w skrajnym przypadku alergię kontaktową.
  • Jeśli Twoja skóra bardzo źle znosi kilkugodzinną obecność maski, zastanów się czy lepszym rozwiązaniem dla Ciebie nie będzie przyłbica.
  • Maski materiałowe są zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska niż te jednorazowe

4. Triki

Dotrwałaś do tego momentu? Gratulujemy i dziękujemy za cierpliwość;)

Zastanawiasz się, co jeszcze można zrobić lepiej, by noszenie maseczki nie było udręką dla skóry?

  • Przed założeniem maseczki spryskaj ją od wewnątrz płynem do dezynfekcji ran lub tonikiem o właściwościach antybakteryjnych. (Trik sprawdzi się w przypadku skór z tendencję do przetłuszczania i trądziku.)
  • Dbaj o higienę jamy ustnej. Jeśli nie możesz umyć zębów, zastosuj płyn do płukania jamy ustnej, zawsze to o „parę” bakterii mniej ;)
  • Ogranicz wszystko, co może dodatkowo podrażnić skórę. Wybieraj kosmetyki o prostym i krótkim składzie, naturalne i najlepiej bezzapachowe. Zrezygnuj chwilowo z perfum i płynu do płukania tkanin.
Pozostaw komentarz