Zamów do 12:00, odbierz jutro
Maść konopna na wiosenne bóle mięśni i stawów

Maść konopna na wiosenne bóle mięśni i stawów

Ból stawów to dolegliwość, która wyjątkowo często daje się we znaki o tej porze roku, wczesną wiosną, gdy pogoda nadal kaprysi, jest wilgotno, a ciśnienie notuje szybkie spadki. Cierpią zarówno starsi, jak i młodsi, u jednych i u drugich ból stawów może być oznaką chwilowej niedyspozycji lub poważniejszej choroby. Odpowiednia diagnoza to klucz do odzyskania zdrowia i kondycji, niemniej ważne są też nasze codzienne nawyki – dieta, wysiłek fizyczny, czas poświęcony na pracę i odpoczynek. Wprowadzenie zmian w diecie, codzienne ćwiczenia, czy dłuższy sen w trakcie nocy, to duże zmiany, które rzadko kiedy udaje się przeprowadzić „bezboleśnie”. Nie zawsze mamy możliwości i chęci, dlatego idziemy drogą „na skróty”, sięgając po tabletkę przeciwbólową. A to nie jedyna opcja by złagodzić ból mięśni, stawów, czy kręgosłupa. Inną, zdecydowanie bezpieczniejszą jest zastosowanie maści przeciwbólowej, obecnie jednymi z popularniejszych zewnętrznych preparatów na ból są maści i żele konopne.

Maść, żel, a może konopne mazani?

Maść ma gęstą, odżywczą konsystencję, która pielęgnuje i chroni skórę, wchłania się jednak wolniej niż żel, który ze swojej natury jest lekki i nietłusty. Z kolei konopne mazani to nowość na naszym rynku i w języku, termin ten pochodzi bowiem z j. czeskiego i oznacza konopne mazidło/maść. Forma jaką wybierzemy to rzecz drugorzędna, zależy od naszych preferencji, osoby ze skórą suchą wybiorą maść, zaś po żel sięgną osoby młodsze, które nie chcą tracić czasu czekając aż preparat się wchłonie. Bez względu na to jednak, która opcja jest nam bliższa, wybierając maść przeciwbólową powinniśmy przede wszystkim kierować się jej składem lub listą składników aktywnych, które podaje producent.

Jeśli zależy nam by był to kosmetyk konopny, to w na pierwszych miejscach listy INCI musi znaleźć się olej konopny lub/i ekstrakt z konopi. Olej konopny, oprócz innych olejów roślinnych lub parafiny, pełni rolę składnika bazowego oraz pielęgnacyjnego. Konopie znane są z działania regenerującego i odżywczego, wykazują również właściwości przeciwzapalne, które pomogą złagodzić stan zapalny w obrębie stawów.

Masci i żele konopne w sklepie ecostory.pl Oprócz oleju/ekstraktu z konopi w składzie powinniśmy szukać składników przeciwzapalnych, przeciwbólowych, poprawiających krążenie oraz w zależności o rodzaju produktu rozgrzewających/chłodzących. Najchętniej wykorzystywanymi substancjami aktywnymi są ekstrakty z roślin leczniczych, jak kasztanowiec, żywokost, kamora, chili, arnika, mentol. Często stosuje się również olejki eteryczne, które wzmacniają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, czy przeciwbakteryjne wyciągów ziołowych. W niektórych maściach stosuje się również syntetyczne składniki przeciwzapalne i przeciwbólowe, jak salicylan metylu, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Na co, oprócz bólu stawów, stosować maść konopną?

Maść/żel konopny jest świetnym produktem na sezonowe bóle stawów, nawracające przy nagłych zmianach pogody, na złagodzenie bólu mięśni po ciężkiej pracy fizycznej, czy jako produkt pomocniczy podczas leczenia drobnych kontuzji. Nie zastąpi wizyty u ortopedy, jednak zawsze warto mieć ją w domowej apteczce.

Dobrej jakości maść konopna będzie łagodzić ból, zmniejszać stan zapalny oraz usprawniać krążenie krwi. W zależności od rodzaju, pomoże zniwelować opuchliznę i uczucie ciężkich nóg (maść/żel chłodzący), przyjemnie rozgrzeje, zmniejszy sztywność stawów i wyciszy ostry ból (maść/żel rozgrzewający)

„Smarowanie się maściami” nie jest już tylko domeną starszych, którzy skarżą się z powodu reumatyzmu, zwyrodnień, czy rwy kulszowej. Również młodsze osoby mają dziś problem ze stawami, długotrwałym bólem kręgosłupa lub częstymi kontuzjami po wysiłku fizycznym. W każdym z przypadków, przed zastosowaniem preparatu ziołoleczniczego powinniśmy dokładnie przeczytać jego opis wraz ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania oraz sposobem użycia.

Pozostaw komentarz