Łuszczyca to przewlekła, nawrotowa choroba zapalna skóry, występująca u ok. 1-3% populacji kaukaskiej, niezależnie od wieku i płci. W wyniku zmian chorobowych rozwija się stan zapalny i dochodzi do zaburzenia rogowacenia skóry, które skutkuje występowaniem srebrzysto-białych łusek i czerwonych plam w dotkniętych chorobą miejscach.
1. ŁUSZCZYCA PRZYCZYNY
Przyczyna występowania choroby nie została do końca poznana, wiadomo, że istotną rolę w jej rozwoju odgrywają czynniki genetyczne. Nie one jednak rozpoczynają chorobę, a towarzyszące im czynniki wyzwalające, jak: stres, napięcie fizyczne/emocjonalne, choroby zakaźne, nadmierne spożywanie alkoholu, niektóre leki, zmiany hormonalne, nadwaga, czynniki środowiskowe.
Łuszczyca jest niezakaźna, ani nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla życia chorego, mimo to mała świadomość społeczeństwa odnośnie jej charakteru, sprawia, że często jest postrzegana negatywnie przez otoczenie. Ponadto znacznie obniża komfort życia chorych i może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, a nawet depresji.
2. NATURALNE SPOSOBY LECZENIA ŁUSZCZYCY
Leczenie łuszczycy zależy od stopnia nasilenia i rozległości zmian skórnych, przeważnie stosuje się terapię miejscową z wykorzystaniem leków syntetycznych, jak kortykosteroidy, pochodne witaminy D3 oraz preparaty keratolityczne z mocznikiem lub kwasem salicylowym. Pomocne w łagodzeniu objawów łuszczycy mogą okazać się także substancje pochodzenia naturalnego – oleje i wyciągi roślinne. Mogą one znaleźć się w codziennej pielęgnacji skóry jako wsparcie dla leczenia farmakologicznego.
Surowce roślinne polecane w pielęgnacji skóry łuszczycowej: oleje z nasion ogórecznika lekarskiego, czarnej porzeczki, wiesiołka oraz olej konopny; dziurawiec zwyczajny; aloes zwyczajny; kurkuma oraz olejki eteryczne, z krwawnika pospolitego, lawendy wąskolistnej, rumianku, geraniowy i różany.
Istotna w zaleczaniu objawów łuszczycy jest codzienna i konsekwentna pielęgnacja skóry, oparta o składniki nawilżające i natłuszczające – lipidowe. Preparaty te chorzy powinni stosować również w okresach remisji choroby.
Źródło: Kaszuba, A., Uczniak, S., Kaszuba, A. Łuszczyca. W: "Dermatologia geriatryczna", t. I.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą preparatów wspomagających leczenie łuszczycy. Polecamy szczególnie naszą maść na łuszczycę z konopią.