Produkty oznaczone tagiem "łupież"

Nie jest chorobą zakaźną, ani nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jest jednak istotnym problemem estetycznym i potrafi uprzykrzyć życie. Łupież dotyka od 40%-50% populacji, może pojawić się w każdym wieku, a okresem nasilenia jego objawów jest zima.

Jak wygląda łupież

Łupież to drobne, białe płatki, które powstają w wyniku nadmiernie złuszczającego się naskórka, towarzyszy mu swędzenie skóry głowy.

Przyczyny powstawania łupieżu

Przyczyną łupieżu jest drożdżopodobny grzyb z rodzaju Malassezia, który naturalnie bytuje na ludzkiej skórze. Na skutek złej diety, spadku odporności, niedoborów cynku lub łojotoku zaczyna się on intensywnie namnażać, zaburzając równowagę flory bakteryjnej skóry głowy. Za łupież mogą być odpowiedzialne również nadmiar kosmetyków stosowanych do stylizacji włosów, zbyt rzadkie oczyszczanie skóry głowy, jej przesuszenie w wyniku źle dobranych produktów myjących, ale również stres, alergie, zaburzenia hormonalne, czy choroby skóry, jak łuszczyca, egzema.

Co stosować, aby pozbyć się łupieżu

Dobry szampon przeciwłupieżowy powinien zawierać związki o różnych mechanizmach działania, np. substancje keratolityczne, przeciwgrzybiczne i hamujące nadmierne złuszczanie. W ogólnie dostępnych preparatach znajdziemy najczęściej: pirokton olaminy, ketokonazol, pirytonian cynku i substancje pochodzenia naturalnego, jak kwasy mlekowy i salicylowy, dziegieć brzozowy, pokrzywa, łopian, czy mydlnica lekarska.

Prawidłowo dobrana pielęgnacja w profilaktyce łupieżu to jednak nie wszystko. Aby zapobiec jego nawrotom warto przyjrzeć się swojej diecie i zadbać, żeby znalazły się w niej witaminy z grupy B, witamina A i E, makroelementy (wapń, magnez, potas) i mikroelementy, w szczególności cynk i żelazo. Aktywność fizyczna i dążenie do ograniczenia stresu, to kolejne zmiany, jakie powinniśmy wprowadzić dla poprawy stanu skóry i ogólnego samopoczucia. Jeśli natomiast mamy do czynienia z łupieżem tłustym, to najczęściej występuje on z inną chorobą skóry i wtedy konieczne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego.

Produkty powiązane z łupież

Balneokosmetyki Biosiarczkowy szampon przeciwłupieżowy

• Zawiera leczniczą wodę siarczkową, octopirox, borowinę, ekstrakt z kory wierzby białej i mydlnicę lekarską • 200 ml

BIONE COSMETICS Szampon przeciwłupieżowy Cannabis

• Delikatny preparat do skóry głowy przetłuszczającej się i z łupieżem • 260 ml

Cannaderm Capillus Szampon na problemy łojotokowe

• Pielęgnacja skóry problemowej, swędzącej, zaczerwienionej, z łojotokiem • 150 ml