to schorzenie skóry charakteryzujące się nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. Objawia się nadmiernym łuszczeniem się skóry, zwłaszcza na skórze głowy, ale może również występować na innych obszarach, takich jak twarz, klatka piersiowa i plecy.
1. Przyczyny: Przyczyny łojotoku nie są w pełni poznane, ale uważa się, że jest on związany z działaniem gruczołów łojowych i reakcją skóry na drożdże Malassezia, które są naturalnie obecne na skórze. Czynniki, takie jak hormony, genetyka, stres, nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego i niektóre choroby, mogą przyczyniać się do rozwoju łojotoku.
2. Objawy: Głównym objawem łojotoku jest nadmierne łuszczenie się skóry, które tworzy się w postaci tłustych, żółto-białych lub szarych łusek. Skóra może być także swędząca, podrażniona i przekrwiona. Na skórze głowy łojotok może prowadzić do powstawania tłustych, żółtawych strupków oraz wypadania włosów.
3. Diagnoza: Diagnoza łojotoku opiera się głównie na obserwacji objawów przez lekarza. Czasami może być potrzebne badanie mikroskopowe łusek skóry lub biopsja skóry w celu wykluczenia innych schorzeń skórnych.
4. Leczenie: Łojotok jest schorzeniem przewlekłym i może wymagać długoterminowego leczenia i specjalistycznej pielegnacji. Leczenie łojotoku ma na celu zmniejszenie nadmiernego łuszczenia się skóry i kontrolowanie produkcji sebum. Obejmuje ono stosowanie specjalnych szamponów przeciwłupieżowych lub preparatów na skórę, które zawierają składniki, takie jak siarczek selenu, ketokonazol, kwas salicylowy lub.
5. Dieta i pielęgnacja domowa: Istnieją również pewne kroki, które można podjąć w celu złagodzenia objawów łojotoku w ramach diety oraz pielęgnacji skóry, ponieważ aby leczenie łojotoku miało sens, potrzebne jest kompleksowe podejście do choroby. Oprócz stosowania przepisanych leków, ważne jest uzupełnienie diety o świeże warzywa i owoce, tłuszcze bogate w kwasy omega-3 i -6, produkty zawierające błonnik oraz cynk. W pielęgnacji będą to regularne mycie skóry głowy delikatnym szamponem, unikanie używania gorącej wody i unikanie substancji drażniących.