to ogólne pojęcie, które stosuje się mówiąc o kosmetykach lub zabiegach kosmetologicznych, wykorzystujących substancje o działaniu złuszczającym. Do tego typu substancji należą kwasy organiczne (tzw. hydroksykwasy), które drogą reakcji chemicznych złuszczają powierzchniowe lub głębokie warstwy komórek naskórka lub skóry właściwej, stymulują produkcję włókien kolagenowo-elastynowych i mukopolisacharydów, co wpływa na spłycenie zmarszczek oraz rewitalizację skóry.
Hydroksykwasy pod względem budowy chemicznej i pochodzenia dzieli się na trzy grupy:
Są to tzw. kwasy owocowe i wystepują naturalnie w przyrodzie. Pozyskuje się je metodami chemicznymi, bądź biotechnologicznymi ze źródeł takich jak trzcina cukrowa i owoce lub syntetyzuje chemicznie. Przykładami kwasów AHA są: kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas winowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, kwas migdałowy. Alfa-hydroksykwasy ze względu na działanie dezynfekujące, nawilżające oraz złuszczające, wykazują bardzo korzystny wpływ na prawie każdy typ skóry.
Pozyskiwane są m.in. z kory brzozy i wierzby; najczęściej stosowanym w kosmetykach przedstawicielem tej grupy jest kwas salicylowy.
Kwas salicylowy posiada lipofilną cząsteczkę, która upłynnia cement lipidowy warstwy rogowej naskórka i przenika przez nią. Kwas ten rozpuszcza się w tłuszczach i dlatego ma zdolność penetracji w głąb gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych, przyczyniając się do łagodzenia zmian trądzikowych. Ponadto kwas salicylowy działa antyseptycznie, bakteriostatycznie, przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie, a przede wszystkim przeciwzaskórnikowo i seboregulacyjnie.
Kwasy nowej generacji, odkryte stosunkowo niedawno - wykazują działanie zbliżone do kwasów AHA, jednak ze względu na większą cząsteczkę, działają łagodniej, wolniej przenikając przez skórę i nie podrażniając jej. Kwasy PHA silnie nawilżają skórę, neutralizują wolne rodniki oraz działają przeciwstarzeniowo. Jak wszystkie kwasy, złuszczają naskórek, ale w znacznie mniejszym stopniu niż kwasy AHA, czy BHA i dlatego można stosować je bezpiecznie również latem. Najpopularniejszymi przedstawicielami tej grupy jest kwas laktobionowy i glukonolakton.
Po więcej informacji o kwasach, wejdź na naszego bloga
Żródła:
Składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych. W: Kosmetologia Estetyczna, Nr 6/2016, vol. 5.
Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym. W: Kosmetologia Estetyczna, Nr 2/2020, vol. 9