Zamów do 12:00, odbierz jutro

Kosmetyki naturalne i organiczne – pytania i odpowiedzi

Certyfikat BIO COSMETIQUECertyfikat CPK BIOCertyfikat Vegan - kosmetyki dla weganKosmetyki nie testowane na zwierzętachCertyfikat Ecocert

Jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w polskiej wersji przeglądarki Google są kosmetyki naturalne. Biorąc pod uwagę zmiany jakie nastąpiły w stylu życia Polaków i podejściu do pielęgnacji, nie jest to żadnym zaskoczeniem. Nasza wiedza i świadomość „ekologiczna” niewątpliwie wzrosły, mimo to dokonując konkretnego wyboru nie zawsze mamy pewność co do wartości danego produktu. Twórcy kosmetyków robią wszystko by udowodnić nam ich wysoką jakość, innowacyjność, skuteczność i .. naturalność. Nie znając tajników kosmetologii trudno jest nam ocenić innowacyjność produktu, jego skuteczność można potwierdzić po dłuższym czasie stosowania, a naturalność? Stopień naturalności produktu, czarno na białym, wypisany jest na opakowaniu. Truizmem jest stwierdzenie, że nie każdy kosmetyk naturalny jest naturalny, a Internet wręcz tonie w powodzi informacji na ten temat. Kosmetyki naturalne, biokosmetyki, kosmetyki organiczne, ekologiczne, certyfikaty, standardy, normy… Każdego, kto jest w tej dziedzinie laikiem, ilość tych informacji może przytłoczyć.

Tak naprawdę, by prawdziwie naturalny produkt, potrzebujemy znać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań.

Kosmetyk naturalny – co to oznacza?

Kosmetyk naturalny posiada w swoim składzie surowce pochodzenia roślinnego, mineralnego, morskiego lub zwierzęcego i otrzymywane są one przy użyciu metod, które pozwalają na zachowanie jak największej ilości wartości pielęgnacyjnych. Ponadto może on zawierać substancje syntetyczne, które stosowane są jako baza preparatu, jego konserwant itp. Należy pamiętać, że syntetyki stosowane w kosmetykach są bardzo dokładnie przebadanymi i znanymi naukowcom substancjami, dlatego jeśli są zastosowane w bezpiecznej ilości nie należy się ich obawiać.

Panorama trzciny cukrowej

Co to jest kosmetyk organiczny?

Kosmetyk organiczny, (biokosmetyk, kosmetyk ekologiczny) posiada w swoim składzie surowce pochodzenia naturalnego i min. 90-95% z nich posiadać certyfikat organiczności.

Skąd mam wiedzieć, jakie normy spełnia kosmetyk oznaczony certyfikatem?

Na świecie istnieje kilkanaście organizacji certyfikujących, do najbardziej znanych należą francuskie ECOCERT i COSMEBIO, niemiecki BDIH, włoski ICEA, czy brytyjski Soil Association. Standardy tych organizacji są do siebie bardzo zbliżone, jednak niezależnie od certyfikatu, kosmetyk organiczny nie może zawierać:

  • syntetycznych składników ani zapachów
  • składników ropopochodnych
  • gliceryny, parafiny, wazeliny
  • PEG i PPG
  • parabenów, silikonu
  • składników modyfikowanych genetycznie (GMO)

Jakie surowce naturalne mogą pojawić się w kosmetykach?

Oleje roślinne, np. olej arganowy, olej amarantusowy, olej ze słodkich migdałów.

Wyciągi i ekstrakty roślinne, np. z miłorzębu japońskiego, z żywokostu, z kasztanowca.

Kwasy organiczne (AHA) uzyskiwane z owoców, mleka, czy trzciny cukrowej, np. kwas glikolowy, mlekowy, winowy, cytrynowy.

Substancje zapachowe w kosmetykach naturalnych tworzą olejki eteryczne i niektóre ekstrakty roślinne, np. olejek lawendowy, olejek różany, czy z drzewa sandałowego.

Substancje peelingujące mogą być pochodzenia: mineralnego, np. pumeks, roślinnego, np. pestki wiśni, brzoskwini, łupiny orzecha, kakaowca kokosa, otręby z lnu, czy kuleczki peelingujące z wosku pszczelego.

Środki powierzchniowo czynne (sprawiają, że kosmetyk dobrze się pieni i posiada właściwości oczyszczające), również mogą być naturalne, tak jak np. surfaktanty na bazie kwasu mlekowego (Sodium Lauroyl Lactylate, Calcium Stearoyl Lactylate), czy oleju kokosowego.

Natura - pszczoła na kwiatkuNatura -len

Czy biokosmetyki i kosmetyki naturalne zawierają konserwanty?

Tak. Konserwanty, jak sama nazwa wskazuje, utrzymują trwałość kosmetyku, jak również gwarantują jego bezpieczeństwo. Obecność konserwantów w biokosmetykach regulują dyrektywa unijna odnośnie kosmetyków oraz same organizacje certyfikujące, np. ECOCERT dopuszcza aż 5 różnych konserwantów. Naturalne właściwości konserwujące posiadają natomiast olejki eteryczne, czy ekstrakty roślinne, jak np. olejek lawendowy, olejek goździkowy, tymiankowy, czy ekstrakt z kory wierzby czarnej.

Skąd pozyskiwane są surowce roślinne zawarte w kosmetykach ekologicznych?

Większość organizacji certyfikujących wymaga, aby ponad 90% surowców naturalnych pochodziło z kontrolowanych upraw ekologicznych lub certyfikowanych dzikich zbiorów. Proces produkcji tych kosmetyków przebiega bez szkody dla środowiska naturalnego: stosuje się naturalne i dopuszczone nawozy, surowce i opakowania ulegają biodegradacji, ogranicza się ilość środków czyszczących oraz sortuje się odpady.

Czy kosmetyki naturalne i organiczne są testowane na zwierzętach?

Nie, zabronione jest przeprowadzanie testów na zwierzętach. Co więcej, użycie surowców zwierzęcych w kosmetykach jest dozwolone wyłącznie, jeśli pozyskano je od zwierząt żyjących i mogą to być np. miód, mleko, wełna owcza.

Dlaczego kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością?

Popularność kosmetykom naturalnym i organicznym zapewnia skład i skuteczność działania. Wprawdzie kosmetyki tradycyjne potrafią wywołać na naszej skórze natychmiastowy efekt zmatowienia, liftingu, czy rozjaśnienia, jednak nie są to produkty „długodystansowe”. Po kuracji kosmetykami tradycyjnymi nasza skóra jest rozleniwiona, (bo pracowały one za nią) i bardzo szybko dopadają ją dolegliwości, z którymi staraliśmy się walczyć przy pomocy tych produktów.

Produkty eko to „długodystansowcy” – dłużej zajmuje im pobudzenie skóry do działania, ale efekt jaki uzyskujemy jest więcej niż satysfakcjonujący, a przede wszystkim naturalny.

Nowoczesne ekokosmetyki są dziś równie skuteczne co kosmetyki tradycyjne, a ponadto kuszą jedwabistą formułą, urzekają naturalnym zapachem i cieszą oko prostym, estetycznym opakowaniem.

Dlaczego biokosmetyki są droższe od kosmetyków tradycyjnych?

Cena jest chyba największą wadą kosmetyków naturalnych i organicznych. W przeciwieństwie do kosmetyków tradycyjnych, zwłaszcza tych luksusowych, gdzie płacimy głównie za markę, w kosmetykach eko cenę stanowią surowce. Bezpieczne, naturalne i certyfikowane substancje oraz metody ich pozyskiwania to koszt naszego bezpieczeństwa i dobrej kondycji naszej skóry.

Kosmetyki naturalne - kokosowe

Źródła: Cabines Polska, czerwiec-lipiec 2014, nr 64; Cabines Polska, grudzień 2009 – styczeń 2010, nr 37; LNE. Nowości w kosmetyce SPA, nr 5/2013; Świat Przemysłu Kosmetycznego, nr 1/2014.

Pozostaw komentarz