Zamów do 12:00, odbierz jutro

Kiedy włosy zaczynają wypadać

Włosy pokrywają prawie całą powierzchnię naszego ciała, poza dłońmi, podeszwami i czerwienią wargową są wszędzie! Najgęściej występują na głowie (średnio 100 tys.), ale w zależności od koloru może ich być ok. 130 tys. u blondynów, 110 tys. u ciemnowłosych i ok. 90 tys. u rudych. Ich rola u współczesnego człowieka ogranicza się do funkcji izolacyjnej oraz w niewielkim stopniu ochronnej i receptorowej, choć tak naprawdę wszyscy zgodzimy się, że włosy są przede wszystkim ozdobą i istotnym elementem wizerunku. Ich wygląd i kondycja są odbiciem naszego stanu fizycznego i psychicznego. Jeśli z organizmem zaczyna dziać się coś niedobrego, jedne z pierwszych sygnałów dadzą nam skóra i włosy.

1. Naturalne wypadanie włosów

Wyróżnia się trzy fazy „życia” włosa, fazę wzrostu (anagen), fazę zakończenia podziałów komórkowych (katagen) i okres wypadania włosów (telogen). Cały cykl trwa 2-6 lat i nie jest zsynchronizowany, co oznacza, że nie liniejemy i nie zmieniamy owłosienia w zależności od pór roku, jak ma to miejsce u zwierząt. Uff;) Codzienna utrata ok. 50-100 włosów, a podczas mycia do 200, jest więc zjawiskiem naturalnym i nie powinna wzbudzać naszego niepokoju.

2. Nadmierne wypadanie włosów i jego przyczyny

Znasz swoje ciało lepiej niż ktokolwiek inny i dlatego najlepiej możesz ocenić, jak bardzo wypadają Ci włosy. Utrata ok. ponad 100 kosmyków dziennie, przerzedzenia na skroniach, czy w okolicy przedziałka, powinny wzbudzić Twoją czujność.

Przyczyn wypadania włosów może być bardzo wiele. W artykule przedstawiamy je w sposób ogólny, skupiając się na tych które można opanować poprzez poprawę diety i stylu życia oraz odpowiednią pielęgnację domową. Pielęgnacja włosów

  • długotrwały stres
  • przebyte infekcje i choroby
  • rozpoczęcie lub zakończenie antykoncepcji hormonalnej
  • istotne zmiany w diecie (głodówki, odchudzanie, rezygnacja z wybranych grup pokarmów)
  • ciąża/poród (w tym przypadku wypadanie włosów powinno ustąpić po ok. 6 miesiącach od porodu)
  • wypadanie włosów przy ŁZS

Więcej o łojotoku piszemy w tym tagu łojotok

Jeśli któraś z sytuacji dotyczy Ciebie, warto w pierwszej kolejności udać się do specjalisty trychologa, by wykluczyć ewentualne niedobory lub podłoże hormonalne wypadania włosów. Jeśli od strony zdrowotnej wszystko jest w porządku, to czas przyjrzeć się swojemu stylowi życia, bo ma on niebagatelny wpływ na jakość i stan włosów.

3. Jak sobie radzić, czyli odwieczne pytanie: Co na wypadanie włosów?

Pierwsza myśl, która nasuwa się, gdy borykamy się z nadmiernie wypadającymi włosami, to co stosować by wzmocnić włosy. I suplementy to nie jest rozwiązanie, o którym powinniśmy myśleć w pierwszej kolejności. Jest parę aspektów, którym warto się przyjrzeć, aby podejść do sprawy kompleksowo i zapewnić sobie trwałe rezultaty.

poprawa stylu życia

Zadbaj by w codziennej diecie znalazły się warzywa (zwłaszcza zielone, liściaste jak szpinak, jarmuż, czy brokuły), nasiona (len, sezam, słonecznik), orzechy, ryby, bogate w witaminy, minerały, pierwiastki śladowe i nienasycone kwasy tłuszczowe. Szczególnie ważne dla poprawy kondycji włosów są cynk, żelazo, siarka, witamina B12, (jeśli jesteś wegetarianką/weganką koniecznie suplementuj wit. B12, ponieważ jej głównym źródłem jest mięso). Pamiętaj o wodzie i niesłodzonych napojach, dla prawidłowego funkcjonowania organizmu są one niezbędne i dlatego każdego dnia powinniśmy wypijać ok. 2,5l płynów.

Wysypiaj się i staraj się unikać sytuacji stresowych. Stres jest największym wrogiem naszego zdrowia, ponieważ to on w największym stopniu odpowiada za rozwój poważnych chorób. By rozładować napięcie i zmniejszyć poziom kortyzolu (tzw. hormon stresu) we krwi, dbaj o regularną, najlepiej codzienną aktywność fizyczną. Na ile to możliwe, staraj się też wysypiać, bo wtedy właśnie nasz organizm się regeneruje i nabiera nowych sił.>

prawidłowa pielęgnacja włosów

Źle dobrana pielęgnacja może bardzo negatywnie wpłynąć na stan naszych włosów. Jeśli Twoja skóra głowy nie przetłuszcza się intensywnie, to codzienne mycie nie jest wskazane. Natomiast bez względu na typ włosów i skóry, stosowanie suszarki, lokówki, czy prostownicy jest dużym obciążeniem dla włosów i może je uszkadzać. (Nie wspominając już o zabiegach koloryzacji i dekoloryzacji, czy trwałej.)

Postaw na naturalną pielęgnację, nie każde włosy od razu się z nią polubią, dlatego daj im czas by się przyzwyczaiły. Szampon z kilkoma rodzajami SLS/SLES z pewnością bardzo dobrze myje włosy, jednocześnie jednak silnie odtłuszcza skórę głowy, co w dłuższej perspektywie może jej bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jeśli po umyciu naturalnym szamponem włosy są bardzo splątane, zawsze sięgaj po odżywkę i pamiętaj by rozczesywać je, gdy są już prawie suche, mokre włosy są o wiele bardziej delikatne i podatne na uszkodzenia.

czas na dobrą wcierkę

Wcierka do skóry głowy to stosunkowo nowy produkt na rynku, jednak coraz więcej firm kosmetycznych dołącza go do swojej oferty. Zadaniem wcierki jest przede wszystkim pobudzenie wzrostu włosów, wzmocnienie ich u nasady i odżywienie cebulek od zewnątrz. Czego szukać w składzie dobrej wcierki? Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ nie mnogość substancji, a ich jakość i właściwości mają tu znaczenie. Również to czy polubimy się z danym produktem, czy będzie nam odpowiadał jego zapach i konsystencja, wreszcie, czy będziemy chciały go stosować regularnie, ma bardzo duże znaczenie. Jest jednak parę składników, których warto szukać w składach wcierek: proteiny (hydrolizowane proteiny jedwabiu, mleczne, ryżowe), aminokwasy (cysteina, metionina, alanina), witaminy (szczególnie z grupy B, jak biotyna, czy wit. B5), ekstrakty roślinne (łopian, skrzyp, chrzan, pokrzywa, wierzbownica, mięta) i olejki eteryczne poprawiające ukrwienie (rozmaryn, szałwia, mięta, cedr, sosna). - wypróbuj masaż głowy

wypróbuj masaż głowy

Masaż skóry głowy to niedoceniony element walki o mocne i zdrowe włosy. Wykonywany codziennie pomoże odżywić cebulki poprzez poprawę mikrocyrkulacji krwi, która dostarczy im niezbędnych do wzrostu substancji (oczywiście po warunkiem, że pierwsze my dostarczymy ich w diecie;) Jedyne o czym musimy pamiętać, to fakt, że poprawa tempa wzrostu włosów wymaga czasu i cierpliwości, ponieważ nie zadzieje się w ciągu dni, a tygodni i miesięcy : ) Jeśli mamy suchą skórę głowy, to do masażu możemy użyć naturalnego oleju roślinnego, np. rycynowego, który znany jest z działania wzmacniającego i przyspieszającego wzrost rzęs, brwi i włosów.

Źródła:

1. A. Szlachcic, K. Szlachcic-Wyroba, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej. "Kosmetologia Estetyczna" vol.3, 3/2014, s. 229-231.

2. M. Komasińska, Wypadanie włosów i łysienie u kobiet. "Kosmetologia Estetyczna" vol. 5, 6/2016, s. 613-614.

3. https://magazin.biooo.cz/zdravi/zdravotni-problemy/

Pozostaw komentarz