Olejek kamforowy, popularnie nazywany kamforą, pozyskuje się z cynamonowców - aromatycznych drzew z rodzaju Cinnamomum sp. rosnących m.in. w Azji i Afryce. Drzewa te wykształcają gruby pień, w którego szczelinach gromadzą się kryształki naturalnej kamfory. Dzieje się to zazwyczaj nocą, kiedy temperatura otoczenia spada. Kamfora należy do grupy substancji, które przy wysokiej temperaturze od razu przechodzą ze stanu stałego w stan gazowy i dlatego podczas gorących dni „znika” z kory drzew.
Ulotny charakter kamfory wykorzystuje się w medycynie i ziołolecznictwie do pobudzania ośrodkowego układu nerwowego, oddechowego bądź naczynioruchowego, a
1. Łagodzi ból: Olejek kamforowy ma właściwości przeciwbólowe i może być stosowany do złagodzenia bólu mięśniowego, stawowego, nerwowego, bólów głowy i migrenowych.
2. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie - wspomagająco kamfora może być stosowana w zwalczaniu infekcji i redukowaniu stanów zapalnych skóry.
3. Rozgrzewa: Olejek kamforowy usprawnia krążenie krwi i działa rozgrzewająco, co wykorzystuje się w preparatach do masażu w celu złagodzenia napięcia mięśniowego i poprawy krążenia.
4. Kamfora działa wykrztuśnie: Inhalacja olejkiem kamforowym może pomóc w rozluźnieniu zalegającej flegmy i ułatwieniu odkrztuszania.
5. Odstrasza owady: Zapach olejku kamforowego jest nieprzyjemny dla owadów, takich jak komary i mole, dlatego bywa on stosowany w szafach lub pokojach jako środek odstraszający.