Zamów do 12:00, odbierz jutro
FOCUS NA SKŁADNIK – MIŁORZĄB JAPOŃSKI (Ginkgo biloba)

FOCUS NA SKŁADNIK – MIŁORZĄB JAPOŃSKI (Ginkgo biloba)

Drzewo jak żadne inne

Miłorząb japoński jest jedną najstarszych roślin występujących na Ziemi, pojawił się tu już przed ok. 200 milionami lat, w mezozoiku. Początkowo bujnie porastał półkulę północną, jednak z czasem jego populacja malała by, na naturalnych stanowiskach, zachować się jedynie w południowo-wschodnich Chinach.

Lecznicze właściwości miłorzębu docenili już starożytni Chińczycy, którzy uważali, że posiada on nie tylko właściwości zdrowotne, ale także zapobiega działaniu złych mocy i dlatego sadzili go przy świątyniach i domach mieszkalnych. Ginko biloba dziś raczej nie ochroni nas przed działaniem złych sił, ale to czego możemy być pewni, to jego wszechstronny, pozytywny wpływ na nasz organizm.

Opis działania wyciągów z miłorzębu należałoby rozpocząć od przedstawienia niezwykłych właściwości adaptacyjnych samej rośliny. Miłorząb przetrwał na Ziemi do dziś, właśnie dzięki swojej niezwykłej sile i odporności na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Niestraszne mu są silne zanieczyszczenia, gazy spalinowe, trzaskające mrozy, intensywne nasłonecznienie, a nawet promieniowanie radioaktywne. Dowodem może być fakt, że w Japonii rośnie drzewo miłorzębu, które przetrwało eksplozję bomby atomowej! W odróżnieniu od mieszkańców i przyrody Hiroszimy, drzewo nie tylko oparło się działaniu atomu, ale w następnym roku po wybuchu, mimo znacznych uszkodzeń, zakwitło!

Co kryje w sobie Ginkgo biloba?

Nie dziw, że ta wyjątkowa roślina dostarcza kombinacji substancji aktywnych, których próżno szukać gdzie indziej w przyrodzie. Jest ona na tyle unikalna, że otrzymała swoją własną nazwę ginkolidy, pod którą kryje się bogactwo flawonoidów, kwasów organicznych, fenoli, karotenoidów, terpenów i sacharydów.

Ginkolidy  powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i poprawiają ich przepustowość, ponadto działają antyoksydacyjnie i przyspieszają gojenie różnych schorzeń skóry.

Miłorząb zawiera również, podstawowe dla organizmu witaminy, witaminę C, która chroni system immunologiczny, B3 – odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie skóry i gojenie się ran oraz B1 – niezbędną dla pracy nerwów, mięśni, serca i nerek. W jego „orzechach” znajdziemy ponadto minerały: potas, miedź i żelazo.

Kiedy po niego sięgnąć?

Działanie  WEWNĘTRZNE

- Zapobiega wylewom i udarom mózgu, poprzez poprawę przepustowości naczyń krwionośnych i zmniejszenie ryzyka powstawania zakrzepów.

- Regularne spożywanie Ginkgo biloba poprawia pamięć długotrwałą i koncentrację oraz ułatwia przyswajanie nowych informacji.

- Działa jak naturalny antydepresant i łagodzi stany lękowe, zwłaszcza gdy spożywany jest w połączeniu z imbirem.

- Pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu (LDL), polecany jest również w leczeniu cukrzycy i przy podwyższonym poziomie cukru we krwi.

Działanie  ZEWNĘTRZNE

- Rozszerza naczynia krwionośne, wyraźnie poprawia ukrwienie kończyn, co sprawia, że świetnie sprawdza się u osób borykających się z zimnymi dłońmi i stopami.

- Zwiększa ukrwienie górnych warstw skóry i przyspiesza jej procesy regeneracyjne, dlatego stosowany jest w przypadku skóry atopowej i źle gojących się ran.

- Ginkgo jest silnym antyoksydantem - wzmacnia układ sercowo-naczyniowy, tonizuje organizm i zwiększa jego siły witalne.

- Zmniejsza objawy alergii, takie jak pokrzywki skórne, a stosowany wewnętrznie łagodzi katar sienny, a nawet pierwsze symptomy astmy.

                                                                         Tekst powstał na podstawie artykułów ze strony biooo.cz

Ekstrakt z miłorzębu japońskiego znajdziesz w maściach Putorius, klik

Pozostaw komentarz