Zamów do 12:00, odbierz jutro

Produkty oznaczone tagiem "egzema"

Co to jest egzema?

Egzema (wyprysk) to powierzchowny, ostry bądź przewlekły stan zapalny skóry wywołany przez czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Najczęściej przyczyną egzemy jest alergia (w wyniku kontaktu z konkretnym alergenem), w rzadkich przypadkach są to również grzyby, mikroby lub łojotok. Choroba ta nie jest zaraźliwa, jednak na jej rozwój mają wpływ w ok. 80% czynniki genetyczne. Podobnie jak łuszczyca, charakteryzuje się okresami nasilenia i remisji i może wystąpić u osób w każdym wieku, nawet u noworodków. Egzema u dzieci zazwyczaj przemija z wiekiem, jednak z niektórymi może zostać na całe życie.

Egzema a Atopowe Zapalenie Skóry

Egzema, AZS, atopia, wyprysk atopowy to zamiennie stosowane nazwy tej samej choroby alergicznej skóry. Alergia to z kolei „powtarzające się objawy ze strony narządów organizmu, powstające na skutek kontaktu z alergenem w takiej dawce, która jest tolerowana przez osoby zdrowe”.

Egzema objawy

To jak wygląda choroba i jak przebiega jest w głównej mierze zależne od nasilenia zmian, najczęściej wyróżnia się trzy fazy:

  1. Faza ostra – występuje do paru godzin od momentu kontaktu z alergenem – obrzęk skóry i silny rumień, któremu towarzyszą drobne, ropiejące pęcherzyki
  2. Faza podostra – lekkie złuszczanie i pojawienie się strupków na rumieniu
  3. Faza przewlekła – dochodzi do niej przy długo utrzymującym się stanie zapalnym, który doprowadza do przerostu naskórka i bardzo silnego złuszczania.

Każdej z faz towarzyszy suchość, pieczenie i świąd o różnym nasileniu. W fazie przewlekłej może być on bardziej intensywny, co sprawia, że chory drapie się, doprowadzając do powstania wykwitów wtórnych.

Egzema przyczyny

Tak, jak zostało wspomniane, w ok. 80% przypadków egzema rozwija się u osób, które mają do tego predyspozycje genetyczne, ale co równie ważne, słabszy układ odpornościowy. Aby pojawiły się pierwsze symptomy choroby konieczna jest obecność czynników zewnętrznych, np. spożycie pokarmu, na który jesteśmy uczuleni i który wywołuje u nas objawy skórne.

Najczęściej występującą odmianą wyprysku jest egzema kontaktowa, powstająca na skutek kontaktu skóry z substancjami drażniącymi/uczulającymi.

Wyróżniamy dwa rodzaje wyprysku kontaktowego: alergiczny i niealergiczny (powstający w wyniku podrażnienia). Egzema alergiczna zostaje wywołana przez kontakt z alergenem obecnym w np. odzieży, biżuterii, kosmetykach, lekach, czy roślinach. Wypryskowi niealergicznemu towarzyszą podobne zmiany na skórze, co w przypadku wyprysku alergicznego, tutaj jednak podrażnienie zostaje wywołane poprzez działanie na skórę związków drażniących w wysokim stężeniu. Takimi związkami są np. środki piorące, konserwujące, mydła, detergenty, czy roztwory kwasów/zasad.

Inne, rzadziej występujące rodzaje egzemy to wyprysk: zawodowy, łojotokowy, podudzi, pieniążkowaty, potnic owy, modzelowaty, fotoalergiczny i dziecięcy.

Egzema jak leczyć

W leczeniu egzemy pierwszym etapem jest ustalenie i wykluczenie z otoczenia lub diety substancji wywołującej alergię, np. poprzez wykonanie testów alergicznych. Następnie wprowadza się leczenie miejscowe - przeważnie maściami kortykosteroidowymi i wspomagająco leczenie ogólne – podanie leków antyhistaminowych.

Bardzo ważnym elementem leczenia jest codzienna pielęgnacja skóry, oparta o substancje nawilżające, odżywcze i ochronne. W trakcie zaostrzenia objawów skóra ma uszkodzoną barierę wodno-lipidową, która ma chronić ją przed podrażnieniami i czynnikami zewnętrznymi. Zadaniem kosmetyków jest uzupełnienie lipidów – małych „cegiełek” budujących tę barierę i zapobieganie kolejnym jej uszkodzeniom.

Jakie kosmetyki stosować przy egzemie, dowiesz się z tego artykułu.

Źródło: Lewandowska, I. Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry. W: Pielęgniarstwo Polskie 2013, 2(48).

Produkty powiązane z egzema

Cannaderm Atopos Krem na AZS i łuszczycę

• Specjalistyczny preparat do pielęgnacji skóry z problemem nadmiernej suchości, łuszczącej się i podrażnionej • 75 g

Cannaderm Atopos Kuracja do włosów

• Intensywna pielęgnacja suchej, łuszczącej się i swędzącej skóry głowy • 100 ml

Cannaderm Atopos Mleko do ciała

• Gęsty lotion z konopią, torfem i pantenolem do pielęgnacji skóry suchej, atopowej i z łuszczycą • 150 ml

Cannaderm Konopka Maść konopna 50% do skóry bardzo suchej

• Maść z 50% zawartością bio oleju konopnego do skóry z egzemą, łuszczycą i AZS • 75 g

Cannaderm Natura Mydło nawilżające z pH 5,5

• Preparat do codziennego mycia każdego typu skóry, również wrażliwej i trądzikowej • 100g

MedicProgress Konopny krem do twarzy i ciała

• Olej z konopi siewnej+ Masło shea + D-panthenol+ Witamina E • 250 ml

MedicProgress Maść konopna EGZEMA

• Egzema, skóra sucha, z modzelami • Konopia 10%, miechunka, wit. z grupy B • 75 ml

TOPVET Regenerująca maść konopna 70%

• Nowa szata graficzna opakowania, ta sama świetna maść z olejem konopnym 70% • 100 ml