account-login-label
Zamów do 12:00, odbierz jutro

ECOCERT a certyfikaty CPK BIO i CPK

W poprzednim artykule pokrótce wyjaśniliśmy sobie zawiłe kwestie związane z kosmetykami naturalnymi i organicznymi, dziś chciałabym uzupełnić te informacje o bliższą charakterystykę certyfikatów, które posiada marka Nobilis Tilia. Standardy ustalone dla czeskich kosmetyków były wzorowane na regułach certyfikacji ustanowionych przez stowarzyszenie Ecocert.

Certyfikat Ecocert

Standardy ECOCERT

ECOCERT to francuskie niezależne stowarzyszenie, które zajmuje się kwestiami ochrony środowiska, w tym kontrolą produktów kosmetycznych i przyznawaniem im certyfikatów ekologiczności. Jego certyfikat jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie i uznany został już w ponad 80 krajach. Od 2002 r. stowarzyszenie przyznaje dwa rodzaje certyfikatów:

ECOCERT ECO

 • 95% składników jest pochodzenia naturalnego (łącznie z wodą)
 • 5% - tyle składników syntetycznych może znaleźć się w produkcie
 • min. 50% surowców roślinnych jest certyfikowanych jako ekologiczne
 • min. 5% wszystkich składników posiada certyfikat ekologiczności

ECOCERT BIO

 • 95% składników jest pochodzenia naturalnego (łącznie z wodą)
 • 5% - tyle składników syntetycznych może znaleźć się w produkcie
 • min. 95% surowców roślinnych jest certyfikowanych jako ekologiczne
 • min. 10% wszystkich składników posiada certyfikat ekologiczności

Produkty Nobilis Tilia z certyfikatem CPK

Standardy CPK i CPK BIO

Spośród wszystkich marek kosmetycznych w Czechach Nobilis Tilia posiada najszerszą gamę produktów naturalnych i ekologicznych, dedykowanych salonom masażu i kosmetyki, wyspecjalizowanym sklepom z naturalnymi produktami oraz prywatnym odbiorcom. W związku z rosnącym zainteresowaniem czeskich konsumentów kosmetykami naturalnymi oraz dużą liczbą firm oferujących kosmetyki „eko”, Urząd Kontroli Rolnictwa Ekologicznego (Kontrola ekologického zemědělství), będący organem kontrolnym Ministerstwa Rolnictwa Republiki Czeskiej, wprowadził system certyfikacji kosmetyków powstających z naturalnych i ekologicznych surowców i zostały one oparte o wymogi ECOCERT.

Certyfikat CPK   Certyfikowane kosmetyki naturalne - certyfikat jasno definiuje składniki, wyłącznie pochodzenia naturalnego, które mogą lub nie mają prawa pojawić się w składzie.

 Certyfikat CPK BIO  Certyfikowane biokosmetyki - certyfikat rozszerza wymogi CPK, oznacza produkty pochodzące z upraw ekologicznych i określa procentową ilość składników naturalnych, które muszą znaleźć się w kosmetyku.

Produkty oznaczone certyfikatem CPK, bądź CPK BIO to gwarancja spełnienia następujących standardów:

 • Produkt zawiera najwyższej jakości składniki pochodzenia naturalnego, w tym surowce pochodzące z upraw ekologicznych lub ze zbiorów wolno rosnących ziół i płodów.
 • Produkt nie zawiera parafiny, wazeliny, silikonów, czy innych pochodnych ropy naftowej.
 • Produkt nie zawiera substancji syntetycznych, konserwujących, barwiących, czy zapachowych.
 • Produkt nie zawiera składników modyfikowanych genetycznie.
 • Ani produkt, ani jego składniki nietestowane na zwierzętach. Ponadto nie zawiera żadnych substancji pochodzących z martwych zwierząt, jak kolagen zwierzęcy, gliceryna, spermacet, tłuszcz z norek i in.
 • Produkt nie zawiera chemicznych filtrów UV, nanomateriałów, oksyetylenowanych składników.
 • Produkt spełnia wymogi odnoszące się do ekologicznej utylizacji odpadów, zrównoważonego procesu produkcji kosmetyków i ich opakowań.

Dodatkowo Nobilis Tilia wprowadziła własny system oznaczeń dla produktów, które ze względu na swoją specyfikę nie mogą być objęte certyfikatem, ale zawarte w nich surowce pozwalają klasyfikować je jako naturalne i bezpieczne.

Oznaczenie trzech lisktów Produkt zawiera surowce pochodzenia wyłącznie naturalnego, nie zawiera syntetyków, ani konserwantów.

Oznaczenie dwóch lisktów 1) Produkt nie zawiera substancji syntetycznych , ale zawiera konserwant. 
LUB
2) Produkt nie zawiera konserwantów, ale niektóre jego składniki mogą być pochodzenia syntetycznego.

Oznaczenie jednego listka Część składników zastosowanych w produkcie jest pochodzenia syntetycznego, może on również zawierać konserwanty.

Zestawienie certyfikatów eco

Źródła: http://www.nobilis.cz/cz/4895-produkty-certifikovana-kosmetika.html

Pozostaw komentarz