Zamów do 12:00, odbierz jutro
RSS

Blog

Dlaczego mam trądzik różowaty?

środa, 22 listopada 2023

Trądzik różowaty jest dziś jedną z częściej występujących chorób skóry i coraz więcej kobiet zadaje sobie właśnie to pytanie. Przejściowy lub utrwalony rumień, rozszerzone naczynka krwionośne, krosty zapalne to znaki rozpoznawcze rosacea, czyli trądziku różowatego. Jest to bardzo złożona dermatoza, mająca wiele przyczyn, czynników nasilających i objawów, w tym wpisie przedstawimy jej zarys – główne cechy, przyczyny i sposoby radzenia sobie z nią.

Tak, jak w przypadku większości chorób skóry do rosacea trzeba podejść holistycznie, uwzględniając zmianę diety, trybu życia oraz stosowanej pielęgnacji.

Czym jest trądzik różowaty?

Rosacea to przewlekła i nieuleczalna choroba skóry, której najczęstszym objawem jest zaczerwienienie w obrębie policzków, nosa i brody, zazwyczaj towarzyszą mu rozszerzone naczynka krwionośne (niepoprawnie nazywane „popękanymi”). Choroba rozwija się etapami, pierwszym jest przejściowy rumień pojawiający się w reakcji na zmiany temperatury, stres, alkohol lub inny czynnik wyzwalający, tzw. trigger.

Z czasem rumień utrwala się i może mu towarzyszyć uczucie pieczenia, napięcia i wrażliwości skóry. U niektórych osób pojawią się też zmiany zapalne w postaci czerwonych krost, (jest to jedna z form trądziku różowatego – grudkowo-krostkowy). Nieleczony trądzik różowaty prowadzi (zwłaszcza w przypadku mężczyzn) do zmian przerostowych w postaci pogrubienia skóry w okolicy nosa.

Czy to trądzik różowaty?

Jeśli jesteś kobietą o jasnej karnacji (fototyp 1 i 2), skórze, która jest cienka i wrażliwa na różne czynniki, w twojej rodzinie ktoś choruje już na trądzik różowaty oraz pochodzisz z Europy Środkowej, Zachodniej, bądź Północnej to masz predyspozycje do rozwoju tej choroby. Szacuje się że rosacea dotyka od 1 do 20% populacji Europy, przeważnie kobiet w wieku 30-50 lat.

Jakie są przyczyny i czynniki zaostrzające objawy trądziku różowatego?

Przyczyny trądziku różowatego u każdej osoby będą inne, jednak najczęściej jest to kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych.

- Wystawienie skóry na zmienne warunki atmosferyczne i wahania temperatury – cera z trądzikiem różowatym nie lubi ani zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur, podobnie jest z wilgotnością powietrza – zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne może jej szkodzić.

- Konsumpcja w nadmiarze ostrych potraw, kawy, alkoholu, produktów typu fast food oraz słodyczy. Również niektóre leki mogą sprzyjać uwrażliwieniu skóry i przyczyniać się do rozwoju rosacea.

- Intensywny wysiłek fizyczny zaostrza rumień.

- Źle dobrana i zbyt agresywna pielęgnacja naruszająca barierę hydrolipidową, sprawia, że skóra jest mniej odporna na negatywne czynniki zewnętrzne i w rezultacie łatwiej ulega podrażnieniom.  

- Częste doświadczanie silnego stresu i „nierozładowywanie” go to błędne koło, które wpływa nie tylko na pogorszenie naszego stanu psychicznego, ale również stanu skóry.

- Czynniki genetyczne (na które niestety nie mamy wpływu). Jeśli ktoś z naszych krewnych ma objawy trądziku różowatego to znacząco zwiększa to prawdopodobieństwo, że pojawią się one również na naszej skórze.

- Nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego skóry oraz wzmożona reaktywność naczyń krwionośnych wynikające ze środowiska w którym żyjemy - również mamy na nie bardzo ograniczony wpływ.

Co mogę zrobić, jeśli podejrzewam u siebie trądzik różowaty?

- Szybka diagnoza choroby pozwala podjąć leczenie zapobiegające jej nasileniu oraz złagodzenie już istniejących zmian skórnych. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie rosacea powinnaś niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa by poprawnie zdiagnozował on twoją skórę i wdrożył niezbędne leczenie.

- Równie ważna w trądziku różowatym jest pielęgnacja domowa łagodząca objawy choroby. Substancje takie jak kwasy i retinol nie są dla tego typu skóry pierwszym wyborem. Postaw na łagodne, proste formuły i delikatne oczyszczanie. Staraj się jak najrzadziej zmieniać kosmetyki – skóra z trądzikiem różowatym nie reaguje dobrze, gdy traktujemy ją jak królika doświadczalnego;)

- Edukuj się i obserwuj swoją skórę – znajomość choroby i czynników ją nasilających jest kluczem do jej opanowania. Mimo iż trądziku różowatego nie da się trwale wyleczyć, to jak najbardziej można pracować nad złagodzeniem jego objawów.


Często odczuwasz ciężkość nóg, łapią Cię skurcze, pojawia się obrzęk? To objawy zastoju krwi w naczyniach żylnych kończyn dolnych, które mogą doprowadzić do rozwoju choroby żylnej i ciężkich powikłań z nią związanych.
Wydaje się, że początek marca to kiepski moment na rozpoczynanie kuracji kwasami. O złuszczaniu skóry myślimy jesienią i zimą, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze, a co za tym idzie ryzyko podrażnienia skóry i powstania przebarwień również jest niewielkie. We wpisie tym opowiemy, dlaczego właśnie zaczyna się świetny okres na przygodę z kwasami :)
Liczba polskich producentów kosmetyków sięga prawie tysiąca firm (dane z 2019 r.), jeśli dodać do tego kolejne tysiąc, jak nie więcej, marek zagranicznych… stworzy się prawdziwy ocean produktów. Ocean, którego bez odpowiednich narzędzi i nawigacji nie da się przepłynąć, ani zgłębić. Jeśli mamy określone zasady, którymi kierujemy wybierając daną markę lub produkt, szybciej przyjdzie nam odnalezienie się w głębinach odżywek do włosów i na bezludnych wyspach parafinowych kremów. Te zasady to może być cena, kraj pochodzenia kosmetyku, albo jego skład. Każdy z nas ma „jakieś” preferencje i kieruje się nimi, nawet jeśli robi to nieświadomie.

Krem na zimę z dobrym składem

środa, 20 stycznia 2021
Zima w tym roku nas zaskoczyła swoją… obecnością i okazało się, że produkty pielęgnacyjne, których może od dawna nie używaliśmy są nam potrzebne „na już”. Wychodząc na mróz właściwie jedyną, odkrytą częścią naszego ciała jest twarz i to na niej powinniśmy skupić naszą uwagę. Tak, jak nie udamy się na spacer w samej koszulce, tak przy minusowej temperaturze, serum, czy krem nawilżający nie będzie wystarczającą ochroną dla naszej skóry.
Nareszcie! Konopie nie są już tematem tabu! Bezpowrotnie straciły miano rośliny uważanej za niebezpieczną dla zdrowia, wręcz przeciwnie, grono ich zwolenników stale się poszerza. Użytkownicy stosują nie tylko czysty olej konopny, ale sięgają również po kosmetyki i artykuły spożywcze stworzone na bazie surowców pozyskiwanych z konopi siewnej.

Kiedy włosy zaczynają wypadać

piątek, 2 października 2020
Kiedy włosy zaczynają wypadać Włosy pokrywają prawie całą powierzchnię naszego ciała, poza dłońmi, podeszwami i czerwienią wargową są wszędzie! Najgęściej występują na głowie (średnio 100 tys.), ale w zależności od koloru może ich być ok. 130 tys. u blondynów, 110 tys. u ciemnowłosych i ok. 90 tys. u rudych. Ich rola u współczesnego człowieka ogranicza się do funkcji izolacyjnej oraz w niewielkim stopniu ochronnej i receptorowej, choć tak naprawdę wszyscy zgodzimy się, że włosy są przede wszystkim ozdobą i istotnym elementem wizerunku.
Czy zauważyłaś w ostatnim czasie pogorszenie się stanu Twojej skóry w obrębie twarzy? Borykasz się z krostkami, zaskórnikami i podrażnieniem w okolicach ust, brody, żuchwy, czy na policzkach? Może, jak wiele osób w ostatnich miesiącach, dotknął Cię problem maskne, czyli trądziku wywołanego przez długotrwałe noszenie maseczki.
Zdarzają się jeszcze mężczyźni, którzy używają mydła nawet do mycia włosów, a delikatny olej do twarzy uważają za świetny smar do łańcucha w rowerze. Czasy się jednak zmieniają. Również oni miewają swoje kryzysy i gorsze dni, również oni, tak jak i my im, chcą się nam podobać.
Czerwone plamy. Wyraźnie odznaczające się na skórze czerwono-fioletowe żyłki. Najczęściej pojawiają się na twarzy, ale mogą występować również na plecach, łydkach i udach. Ich pojawienie się warunkuje typ cery, najbardziej narażona na ich uciążliwą obecność jest skóra delikatna, wrażliwa, o strukturze pergaminu. Sprawę pogarsza jeszcze fakt, iż cera naczyniowa to pierwszy stopień stanu chorobowego jakim jest trądzik różowaty.
Chociaż mamy dopiero przełom marca i kwietnia, pewnie wiele z Was z wytęsknieniem wyczekuje pierwszych, prawdziwie letnich dni. Sama z chęcią wskoczyłabym już na rower i pomknęła gdzieś do południowych Czech. By łatwiej nam się wyglądało lata postanowiłam wprowadzić do sklepu nową linię produktów Nobilis Tilia.

Superkomórki

czwartek, 26 lutego 2015
Zapewne wiele z Was zauważyło, że od niedawna w naszym sklepie goszczą 3 nowe linie kosmetyków RYOR. Produkty te wybierałam pod kątem ich przeznaczenia, ale także atrakcyjności składników aktywnych. Dziś chciałabym krótko przedstawić Wam jeden z ciekawszych produktów RYOR, mianowicie Krem z kwasem hialuronowym i komórkami macierzystymi.

Regenerujące oleje - część VI

sobota, 29 listopada 2014
Olej Da Vinci to najbardziej uniwersalny ze wszystkich Olejów Regenerujących Nobilis Tilia. Dobrze sprawdzi się w przypadku skóry pozbawionej blasku, zmęczonej poszarzałej, potrzebującej odżywienia i nawilżenia. Zawarte w preparacie cenne olejki Ylang-ylang, Palmarosa i olejek z Lawandiny poprawią ukrwienie skóry i sprawią, że będzie ona bardziej promienna i wypoczęta.

Regenerujące oleje - część V

piątek, 28 listopada 2014
Olej Carotino skierowany jest do osób z cerą problematyczną, tłustą i trądzikową, które planują wprowadzić oleje do pielęgnacji swojej skóry, a jednocześnie nie chcą jej zbytnio przeciążyć. Składniki Regenerującego Oleju Carotino zostały tak dobrane, by spełniać potrzeby cery wymagającej, nie powodując jej nadmiernego przetłuszczania, czy zapychania. Ponadto substancje czynne zawarte w olejku chronią skórę przed promieniowaniem UV oraz działają regenerująco i naprawczo po ekspozycji słonecznej.

Regenerujące oleje - część IV

poniedziałek, 24 listopada 2014
To idealne rozwiązanie dla cery wrażliwej, zaczerwienionej i naczyniowej. Jak żaden inny preparat zaraz po zastosowaniu koi i zmniejsza rumień, przynosząc ulgę nawet bardzo wrażliwej cerze. Swoją łagodzącą i leczniczą moc Arteris zawdzięcza wyciągom roślinnym i olejkom eterycznym polecanym dla skóry naczyniowej.

Regenerujące oleje - część III

środa, 19 listopada 2014
SKŁADNIKI AKTYWNE – KTÓRY OLEJ NOBILIS TILIA WYBRAĆ Olejami bazowymi dla Regenerujących Olejów Nobilis Tilia są: olej jojoba, olej ze słodkich migdałów oraz olej z dzikiej róży.

Regenerujące oleje - część II

wtorek, 28 października 2014
REGENERUJĄCE OLEJE NOBILIS TILIA Olejami o wysokiej zawartości nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych są m.in. olej jojoba, olej ze słodkich migdałów oraz olej z dzikiej róży. Ich pozytywny wpływ na wygląd i funkcjonowanie skóry sprawiły, że zastosowano je jako oleje bazowe w serii Regenerujących Olejów Nobilis Tilia.

Regenerujące oleje - część I

środa, 15 października 2014
Początek jesiennej słoty to dobry moment by pomyśleć o zmianie pielęgnacji. Zimny, przenikliwy wiatr i duże różnice temperatur to bardzo niekorzystne czynniki dla naszej skóry. Nie dostosowując pielęgnacji do pory roku zwiększamy wrażliwość skóry i inicjujemy problemy, których łatwo da się uniknąć. Jak to zrobić?

Jedziemy do wód

środa, 17 września 2014
Położone wśród zielonych wzgórz Zagłębia Sokołowskiego, Karlovy Vary przez wielu kojarzone są z małymi porcelanowymi dzbanuszkami, słodkimi oplatkami, czy ziołowym likierem Becherovka przywożonymi jako pamiątki z pobytu w lázních. Stolica międzynarodowego festiwalu filmowego oraz tzw. zachodnioczeskiego trójkąta uzdrowiskowego swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim obecności na tych terenach gorących źródeł, z których woda i sole posiadają unikatowy skład i właściwości.

ECOCERT a certyfikaty CPK BIO i CPK

wtorek, 26 sierpnia 2014
W poprzednim artykule pokrótce wyjaśniliśmy sobie zawiłe kwestie związane z kosmetykami naturalnymi i organicznymi, dziś chciałabym uzupełnić te informacje o bliższą charakterystykę certyfikatów, które posiada marka Nobilis Tilia. Standardy ustalone dla czeskich kosmetyków były wzorowane na regułach certyfikacji ustanowionych przez stowarzyszenie Ecocert.
Jednym z najczęściej wyszukiwanych haseł w polskiej wersji przeglądarki Google są kosmetyki naturalne. Biorąc pod uwagę zmiany jakie nastąpiły w stylu życia Polaków i podejściu do pielęgnacji, nie jest to żadnym zaskoczeniem. Nasza wiedza i świadomość „ekologiczna” niewątpliwie wzrosły, mimo to dokonując konkretnego wyboru nie zawsze mamy pewność co do wartości danego produktu. Twórcy kosmetyków robią wszystko by udowodnić nam ich wysoką jakość, innowacyjność, skuteczność i .. naturalność. Nie znając tajników kosmetologii trudno jest nam ocenić innowacyjność produktu, jego skuteczność można potwierdzić po dłuższym czasie stosowania, a naturalność?
Zakup odpowiedniego dla naszej skóry preparatu z filtrem to dopiero połowa sukcesu, o wiele trudniejsza w realizacji jest prawidłowa aplikacja kosmetyku oraz przestrzeganie ogólnych zasad ochrony przeciwsłonecznej.
Dziś druga, ale nie ostatnia, część artykułu o ochronie przeciwsłonecznej (i przeciwzmarszczkowej), pokrótce dowiecie się z niej: 1. Z jakimi ozaczeniami możecie się spotkać na opakowaniach filtrów przeciwsłonecznych 2. Jakie są dostępne rodzaje filtrów 3. Jak dobierać filtr do rodzaju cery 4. Jakie rozróżniamy fototypy skóry
Dziś artykuł dla wszystkich tych, którzy prewencję przeciwzmarszczkową uważają za mit wymyślony przez firmy kosmetyczne w celu przyciągnięcia jak największej rzeszy klientów gotowych wydać ostatnie pieniądze, aby tylko zapobiec już i tak istniejącym zmarszczkom.
Z czym kojarzycie cywilizację Inków? Machu Picchu, uprawa koki… A Azteków? Piramidy, kalendarz? Te starożytne cywilizacje zostawiły nam coś równie cennego co zabytki - roślinę o wyjątkowych właściwościach. Poznajcie amarantus.

Na Dzień dobry

niedziela, 15 czerwca 2014
... equate your skincare spending to what you would spend on a handbag or shoes. I'm not saying you should - I'm saying you should be willing to. If you would spend more on a bag than your face - you're reading the wrong blog. Caroline Hirons Te słowa słynnej brytyjskiej blogerki i urodowego guru, Caroline Hirons, mogą dziwić, a nawet szokować, trafnością, ale i surowością, z jaką dzieli ona ludzi. Dla mnie sprawa jest jasna. Skórę mamy tylko jedną, raz daną i „towarzyszy” nam ona przez całe życie.