Zamów do 12:00, odbierz jutro

BHL, czyli podstawa dobrze funkcjonującej skóry

Bariera hydrolipidowa, warstwa hydrolipidowa i płaszcz hydrolipidowy to terminy używane zamiennie na określenie naturalnej ochrony skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i TEWL, czyli transepidermalną utratą wody. Dobrana do potrzeb skóry pielęgnacja zapewni BHL prawidłowe funkcjonowanie, jednak wciąż nie zagwarantuje tego, że w pewnym momencie naszego życia może ona zostać naruszona. Aby utrzymać BHL w równowadze warto być świadomym jej funkcji i znaczenia dla skóry oraz wiedzieć jak ją pielęgnować, nie szkodząc.

Czym jest Bariera Hydrolipidowa Skóry?

Wiemy już, że BHL jest warstwą chroniącą skórę przed utratą wody i czynnikami zewnętrznymi, ale to nie wszystkie jej funkcje. Bariera hydrolipidowa pomaga w nawilżeniu skóry i utrzymaniu prawidłowego pH oraz chroni ją przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami.

Co zatem nadaje jej tak wszechstronnych właściwości? Lipidy, czyli tłuszcze pochodzące z martwych komórek warstwy rogowej naskórka, sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, woda i resztki NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) - mieszanina aminokwasów, kwasu hialuronowego, ceramidów i innych lipidów.

Podsumowując, funkcje pełnione przez BHL to:

1. Ochrona przed utratą wody (TEWL): Chroni skórę przed transepidermalną utratą wody, czyli nadmiernym odparowywaniem wilgoci z głębszych warstw skóry.
2. Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi: Zmniejsza wpływ zanieczyszczeń, bakterii i alergenów, które mogą wywoływać podrażnienia i stany zapalne.
3. Regulacja pH: Dzięki utrzymywaniu lekko kwaśnego pH (4.5-5.5), hamuje rozwój niepożądanych drobnoustrojów.
4. Równowaga mikrobiomu: Pomaga zachować równowagę mikrobiomu skóry, czyli naturalnej flory bakteryjnej, co wpływa na jej zdrowy wygląd i prawidłowe funkcjonowanie.

Co wpływa na BHL i co może ją naruszać?

1. Czynniki atmosferyczne i środowiskowe, takie jak zmiany temperatur, wilgotność, promieniowanie UV, smog.
2. Dieta i styl życia, odżywianie i sposób życia ma kolosalny wpływ na nasze zdrowie, również skóry. Dieta uboga w kwasy tłuszczowe, nadmiar cukru, stres oraz palenie papierosów przyczyniają się do pogorszenia się stanu cery i przyspieszonego starzenia.
3. Zbyt agresywna pielęgnacja, to już nie tylko źle dobrane do potrzeb skóry produkty, ale ich nadmiar, zwłaszcza tych o silnym działaniu złuszczającym i drażniącym, jak kwasy i retinol. Również brak pielęgnacji, czyli np. mycie twarzy mydłem i sporadyczne używanie przypadkowego kremu do twarzy sprawia, że nasza skóra jest rozregulowana i tym samym niezdolna pełnić swoich  podstawowych funkcji.

Objawy uszkodzonej BHL i jak ją „naprawić”

Uszkodzona bariera hydrolipidowa będzie manifestować się na skórze poprzez:
- uczucie ściągnięcia i pieczenia, zwłaszcza po myciu
- podrażnienie i zaczerwienienie, które nie znika po nałożeniu kosmetyków pielęgnacyjnych
- suchość skóry z jednoczesną nadprodukcją sebum, a nawet pojawiającymi się niedoskonałościami
- skóra reaguje nadwrażliwością na produkty, które wcześniej nie powodowały niepożądanych reakcji, może to być nawet nasz ulubiony krem nawilżający.

Jak odbudować i pielęgnować barierę hydrolipidową?

1. Delikatne oczyszczanie: Wybieraj środki myjące bez silnych detergentów, najlepiej o neutralnym lub lekko kwaśnym pH.

2. Nawilżanie i natłuszczanie: Używaj kremów z ceramidami, kwasem hialuronowym, skwalanem, które pomagają uzupełnić brakujące lipidy.

3. Unikaj silnych składników: Ogranicz stosowanie silnych kwasów, retinoidów i innych środków złuszczających.

4. Włącz do pielęgnacji oleje: Oleje, jak jojoba, arganowy czy z nasion wiesiołka, działają odżywczo i wzmacniają barierę skóry.

5. Chroń skórę przed promieniowaniem UV: Regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych SPF chroni skórę przed fotostarzeniem, ale również zapobiega uszkodzeniom BHL.

Pozostaw komentarz