Zamów do 12:00, odbierz jutro
Egzema - czego należy unikać

7 rzeczy, których powinieneś unikać jeśli masz egzemę

Egzema to stan zapalny skóry, który manifestuje się silnym przesuszeniem, zaczerwienieniem i swędzeniem. Przyczyna egzemy nie jest do końca jasna, jednak znane są najczęstsze czynniki wyzwalające jej objawy.

Jeśli nie wiesz, czy egzema dotyczy właśnie Ciebie, zaobserwuj jak Twoja skóra reaguje na te 7 czynników:

1. Niewłaściwa dieta

Zaostrzenie objawów egzemy mogą powodować niektóre pokarmy i składniki o właściwościach prozapalnych, jak: węglowodany proste, w tym cukier, a także gluten, nabiał i czerwone mięso. Ponadto, za stwarzające ryzyko nasilenia egzemy, uważa się: orzechy ziemne, soję, owoce cytrusowe, jajka i ryby.

Jeśli cierpisz na alergię pokarmową, to spożywanie produktów, na które wiesz, że jesteś uczulony również będzie skutkowało gwałtownym nawrotem objawów egzemy.

Obserwując reakcję organizmu na różne pokarmy (najlepiej przez kilka tygodni), zorientujesz się co mu szkodzi i będziesz mógł wyeliminować je ze swojej diety.

2. Stres

Stres pogarsza samopoczucie, osłabia odporność i jest odpowiedzialny za rozwój i nasilenie objawów wielu chorób, m.in. chorób skóry (alergii, trądziku, trądziku różowatego, łuszczycy i właśnie egzemy).

Kiedy doświadczamy stresu, nasze ciało uwalnia hormon o nazwie kortyzol, jeśli sytuacja stresowa przedłuża się, wywołuje on stan zapalny w organizmie. Przewlekły stan zapalny może być przyczyną zaostrzenia egzemy.

3. Detergenty i kosmetyki

Środki czystości, płyny i proszki do prania oraz kosmetyki bardzo często stają się dużym problemem w życiu osób ze skórą wrażliwą, alergiczną, atopową. Zastosowane w nich silne substancje myjące i zapachowe mogą wywołać silne podrażnienie skóry, swędzenie i zaczerwienienie.

Niektóre osoby z egzemą mogą również cierpieć z powodu alergii kontaktowej, która daje objawy w momencie kontaktu skóry z substancją drażniącą. To może być płyn zmiękczający do prania, mydło do rąk, czy nowy krem do twarzy. Aby zminimalizować ryzyko alergii, wybieraj produkty hipoalergiczne, najlepiej bezzapachowe lub naturalne, w których zazwyczaj stosuje się łagodne dla skóry środki myjące. Pamiętaj jednak, że nie dają one 100% gwarancji bezpieczeństwa i dlatego staraj się obserwować reakcje swojej skóry na produkty, których używasz.

4. Pogoda

Skórze atopowej nie sprzyjają ekstremalne warunki pogodowe.

W zimie objawy egzemy nasilają się, ponieważ chłodne powietrze przesusza skórę, nie pomagają również nagłe zmiany temperatury i przejście z chłodu w ciepłe, ogrzewane miejsca. Odwodniony naskórek swędzi, gdy zaczynamy się drapać, pojawia się stan zapalny i błędne koło egzemy zamyka się.

W lecie z kolei skóra intensywnie się poci, co może prowadzić do swędzącej wysypki, pojawiającej się przede wszystkim w fałdach i zagięciach skóry.

Zarówno w lecie, jak i w zimie powinniśmy postawić na systematyczną pielęgnację skóry. Zimą będzie to regularne stosowanie ochronnego balsamu w miejscach, wystąpienia podrażnień. Suchej skórze pomoże również nawilżacz powietrza.

Natomiast w lecie, gdy się spocimy, np. po wysiłku fizycznym, ulgę przyniesie szybki, chłodny prysznic i aplikacja pudru przeciw odparzeniom.

5. Woda

Skóra z egzemą nie lubi długich kąpieli, woda (i niewłaściwie dobrane kosmetyki) wysuszają naskórek, powodując jego swędzenie i podrażnienie. Szybki prysznic i gruba warstwa balsamu nawilżającego to w przypadku tego typu skóry konieczność.

6. Alergeny

Osoby z egzemą niejednokrotnie cierpią również na alergię wywołaną przez pyłki roślin, alergeny kurzu domowego, zwierząt, czy pleśni. Całkowite usunięcie ich z otoczenia nie jest możliwe, jednak utrzymanie czystości w domu, pozbycie się dywanów, ciężkich zasłon, firan oraz regularna zmiana pościeli na pewno pomogą złagodzić objawy alergii i ograniczą ryzyko nasilenia egzemy.

7. Niektóre materiały

Nasilenie objawów egzemy mogą powodować również materiały z których uszyte są nasze ubrania, najczęściej jest to poliester lub wełna. Wybieraj ubrania bawełniane lub lniane, najlepiej o luźniejszym kroju, aby niepotrzebnie nie ocierały skóry.

Jeśli problem dotyczy właśnie Ciebie, zacznij działać już dziś! Ze swojej strony możemy polecić kilka produktów do pielęgnacji

Maść konopna na egzemęKuracja do skóry głowy z egzemąEko-mydło do mycia

Źródła:

https://www.hemptouch.com/blog/7-things-to-avoid-if-you-have-atopic-dermatitis/

https://www.healthline.com/health/severe-eczema/triggers-how-to-avoid#detergent

Pozostaw komentarz