Zamów do 12:00, odbierz jutro

Anti-aging dla niezaawansowanych cz. 1

To jest artykuł dla wszystkich tych, którzy prewencję przeciwzmarszczkową uważają za mit stworzony przez firmy kosmetyczne w celu przyciągnięcia jak największej rzeszy klientów, gotowych wydać ostatnie pieniądze, aby tylko zapobiec już i tak istniejącym zmarszczkom.

Prewencję przeciwzmarszczkową najkrócej można opisać równaniem:
ochrona przed zmarszczkami = ochrona przed Słońcem

… i dziś nie ma już co do tego żadnych wątpliwości. Stwierdzenie to zostało wielokrotnie udowodnione przez naukowców, a powtarzają je wszystkie autorytety w dziedzinie kosmetologii. Największym wrogiem naszej skóry jest Słońce, bo to ono właśnie w 80% odpowiada za przedwczesne starzenie się skóry. Naukowcy doszli nawet do wniosku, że gdyby nie promienie UV pierwsze zmarszczki pojawiały by się w wieku 50-60 lat!! Warto zatem lepiej poznać „wroga”, by nie musieć naprawiać szkód, jakie może wyrządzić naszej skórze, bo to jest już zdecydowanie trudniejsze.Anti-aging dla niezaawansowanych - opalanie

UVA, UVB, UVC...

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest jednym z rodzajów promieni słonecznych docierających do powierzchni Ziemi. Promieniowanie to jest niewidzialne dla oka ludzkiego, mimo to wywiera bardzo duży wpływ na organizmy żywe, wykazując m.in. działanie mutagenne, bakteriobójcze, czy wydzielanie pigmentu (powstawanie opalenizny). Słońce jest głównym źródłem promieni UV, ale nie jedynym, sztucznie emitują je np. zwykłe żarówki.

Długie promienie UV (UVA), docierają do Ziemi najliczniej, stanowią aż 90% całego promieniowania i ich zawartość w promieniach słonecznych jest 500-1000x większa niż promieni UVB. Jest to jednocześnie promieniowanie najbardziej zdradliwe, ponieważ z podobnym natężeniem emitowane jest ono przez cały rok i przenika przez chmury, szyby czy ubranie. Promieniowanie UVA NIE OPALA.

Promienie średnie ( UVB), stanowią zaledwie 5% całego promieniowania słonecznego docierającego do Ziemi. Natężenie promieni UVB zmienia się wraz ze zmianą pory roku i w lecie jest ono największe. W przeciwieństwie do UVA UVB częściowo są filtrowane przez chmury, czy szyby, ale co ważniejsze, powoduje wydzielanie się ciemnego barwnika w skórze i POWSTAWANIE OPALENIZNY.

Promienie krótkie (UVC) nie stanowią dla nas aż tak poważnego zagrożenia, ponieważ nie docierają do powierzchni Ziemi, prawie całkowicie pochłania je warstwa ozonowa, dodajmy - coraz jednak cieńsza warstwa ozonowa...

Intensywność promieniowania, jakiemu poddawana jest skóra, zależy od szerokości geograficznej na jakiej się znajdujemy, (im bliżej równika, tym silniejsze promieniowanie) oraz wysokości n.p.m., (w górach zawsze opalimy się mocniej niż nad morzem, opalenizna uzyskana w górach jest też trwalsza niż ta znad morza).
W zależności od długości fali, a co z tym idzie, energii jaką ze sobą niesie, promieniowanie słoneczne dociera na różną głębokość w skórze:

  • UVB posiadające wyższą energię dociera do naskórka i jego niższych warstw
  • UVA o niższej energii paradoksalnie dociera głębiej, aż do skóry właściwej

Anti-aging dla niezaawansowanych - zachód słońca

Skutki promieniowania UV

Pewnie już niewielu z Was spędza długie godziny leżąc „plackiem” na trzydziestostopniowym upale. Każda moda przemija, moda na opalanie, która panowała za czasów młodości naszych rodziców, również pomału odchodzi w niepamięć, właśnie dzięki temu, że nasza świadomość na temat niekorzystnych skutków opalania znacznie wzrosła.

Skutki jakie wywołuje w skórze i w organizmie promieniowanie słoneczne można podzielić na pozytywne i negatywne:

  • + UV bierze udział w syntezie witaminy D3, która jest budulcem kości i zębów.
  • + Słońce jest silnym antydepresantem, uaktywnia produkcję endorfin zwanych hormonami szczęścia, nie bez przyczyny wielu z nas popada w przygnębienie, czy nawet depresję właśnie w tych miesiącach, gdy słońca jest najmniej.

    [Do skorzystania z pozytywnych aspektów promieniowania UV wystarczy spędzić na słońcu jedynie 15 minut dziennie. Nie ma znaczenia, że wcześniej nałożyliśmy na naszą twarz krem z filtrem, wystarczy, że odsłonimy np. ręce, czy nogi.]

  • - Promieniowanie UVA u ludzi zdrowych nie wywołuje rumienia, ani oparzeń, ale sprzyja namnażaniu się wolnych rodników* - odpowiedzialnych za stres oksydacyjny oraz co jest z tym silnie związane - odpowiada za proces starzenia się skóry - zmarszczki, utrata jędrności.
  • - Ponadto promienie UVA przyczyniają się do alergii słonecznych(nietolerancja), zaburzeń w pigmentacji skóry (przebarwienia i plamy starcze), czy nawet do nowotworów skóry.
  • - Promieniowanie UVB, nazywane promieniotwórczym, jest przyczyną oparzeń słonecznych, odpowiada również za powstawanie tzw. opalenizny właściwej, która utrzymuje się na skórze od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. (Opalenizna jest reakcją obronną organizmu na uszkodzenie skóry, nie zaś przejawem jej zdrowia i dobrej kondycji...)
  • - W przeciwieństwie do UVA, promieniowanie UVB działa drażniąco na spojówki i rogówkę oka, czym może prowadzić do rozwoju zaćmy.
  • - UVB obniża odporność immunologiczną organizmu, (tzw. immunosupresja), co zwiększa ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych, takich jak opryszczka.

    [*Wolne rodniki to reaktywne formy tlenu, które utraciły jeden elektron lub posiadają o jeden za dużo, w celu pozbycia się lub uzyskania elektronu uszkadzają one inne cząsteczki. Wynikiem takich reakcji mogą być m.in. nadmierne wysuszenie skóry, reakcje uczuleniowe, zaburzenie funkcji ochronnych skóry, czy powstawanie mutacji i komórek nowotworowych.]

  • - Długotrwałe wystawianie skóry na promieniowanie UV objawia się tzw. fotostarzeniem skóry, proces ten postępuje powoli i najczęściej staje się widoczny dopiero w wieku średnim. Objawy fotostarzenia to suchość i szorstkość skóry, która jest mniej elastyczna, mniej jędrna i cieńsza, przez co bardziej narażona na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
  • - Promienie UV niszczą włókna kolagenu i elastyny odpowiedzialne za prawidłowe napięcie, ich osłabienie powoduje wiotczenie skóry, a co za tym idzie pojawienie się zmarszczek.
  • - Słońce to przede wszystkim wróg skór wrażliwych i jasnych, mniej odpornych na jego promieniowanie. Brak ochrony UV powoduje powstawanie przebarwień posłonecznych, piegów i pękanie naczynek krwionośnych. (O fototypach skóry dowiecie się więcej w drugiej części artykułu.)
  • - Kolejnym negatywnym skutkiem promieniowania słonecznego jest fototoksyczność i reakcje fotoalergiczne. Do stanów zapalnych, czy alergii dochodzi, gdy na skórze lub w organizmie znajdują się związki, które pochłaniając promieniowanie UV przekształcają się w substancje wywołujące wysypki i zapalenia.

    Reakcje fototoksyczne wywołują niektóre: antybiotyki, niesteroidowe leki zapalne, diuretyki, retinoidy, inhibitory HMG-CoA*, profotosensybilizatory, neuroleptyki, preparaty przeciwgrzybicze.

    Fotoalergie mogą powodować niektóre: niesteroidowe leki zapalne, inhibitory HMG-CoA*, neuroleptyki, preparaty przeciwgrzybicze, filtry UV, kompozycje zapachowe.

    Nadwrażliwość na słońce, a w konsekwencji przebarwienia skórne, mogą wywoływać również suplementy diety, preparaty ziołowe, niektóre słodziki, tabletki antykoncepcyjne, dezodoranty, kwasy AHA i BHA, dlatego należy pamiętać, żeby zawsze czytać ulotkę, nawet jeśli nie jest to nasza ulubiona forma spędzania wolnego czasu. ;)

  • - Promienie UV wpływają również na wzrost liczby zaskórników. (!!)
  • - Najniebezpieczniejszym skutkiem promieniowania UV są przednowotworowe zmiany skórne, które po pewnym czasie mogą przekształcić się w nowotwory złośliwe, do których należą rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy i czerniak.

Anti-aging dla niezaawansowanych - wygląd na starość


Jak zapobiec fotostarzeniu i ustrzec się przed innymi negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego dowiecie się w kolejnym artykule.

Zapraszamy do pozostałych części mini-poradnika:

Źródła:

  • Cabines. Świat kosmetyki profesjonalnej, nr 64, czerwiec-lipiec 2014
  • Wysokie Obcasy Extra, nr 5, lipiec 2014
  • Świat Przemysłu Kosmetycznego, nr 1/2010
  • Świat Przemysłu Kosmetycznego, nr 2/2013
  • W artykule pozwoliłam sobie użyć również paru mott zaczerpniętych z Forum Wizaż, z wątku Kompendium Filtromaniaczki - Motta Filtromaniaczek http://wizaz.pl/forum/showthread.php?t=124103
  • Zdjęcia: Wikimedia Commons
Pozostaw komentarz